Yavaş Okumanın Nedeni

Sabit bir cismi görebilmek için gözlerin sabit durması; hareketli bir cismi görebilmek içinde gözlerin hareketli olması gerekmektedir. Bunu anlamak için bir arkadaşınızdan yardım alın. Ellerinizi hava kaldırın. Arkadaşınızın parmak uçlarınıza bakmasını isteyin. Elinizi kesinlikle hareket ettirmeyin. Arkadaşınızın gözlerine bakın. Gözlerin sabit durduğunu göreceksiniz. Elinizi sağa-sola, aşağı-yukarı hareket ettirin. Arkadaşınızın parmak ucunuza bakmasını isteyin. Dikkat edin el hareket ettikçe gözlerde hareket edecek.

Okurken gözlerimiz sabit duran kelimeleri ziyaret eder. Diğer kelimeye geçmeden önce belli bir süre duraklar ve göz düz bir çizgi şeklinde hareket etmez. Dikkat ederseniz göz duraklama ve sıçramalarla diğer sözcükleri görmeyi gerçekleştirir.

Sıçrayışlar çok zaman almamasına rağmen duraklamalar zaman alır. 0.5 saniye ile 1.5 saniye arasında değişen bu duraklamalar hem anlamayı zorlaştırır, hem okuma süresini uzatır hem de unutmayı arttırır. Yavaş okumamızın ve okuduğumuzu anlamamızın nedeni budur.

Bu sorun çözüldüğünde okuma hızınız artacak, okuduğunuzu daha iyi anlayacak ve unutma oranınız azalacaktır. Bunun içinde okuma hızınızın arttırılması gerekmektedir. Hızlanma için göz kaslarının çeşitli egzersizlerle güçlendirilerek gözün metinler üzerinde daha hızlı hareket etmesi sağlanır, daha net görme daha fazla alanın algılayıp beyne iletmesi sağlanır. Bu süreçte geri sıçramalar ortadan kaldırılır, duraklama zamanı azaltılır, duraklama ölçüsü bir seferde en az üç ila beş kelime anlayacak düzeye getirilir.

Unutmayın yavaş okuyucular, hızlı ve düzgün okuyuculardan daha çok zihinsel çalışma yapmak zorundadır. Okuma ve anlama hızınızın artması için etkin hızlı okuma ve sınav teknikleri kursumuzda bir çok egzersiz yapılacaktır.

Taner Aktaş

Kaynakça:

Tony Buzan ”Aklını Kullan”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir