Online Hızlı Okuma Tek Başına Yeterli Mi

Online hızlı okuma programları her geçen gün gelişmekte ve bu alanda çalışma yapan geliştiriciler artmakta. Hızlı okuma kursu mu online hızlı okuma mı? Zaman bulamayanlar elbette online hızlı okumadan yana tercihlerini kullanacaklar. Kendilerince haklı. Hele o kadar çok reklam varken ne gerek var kursa gidip zaman kaybetmeye, dediğinizi duyuyorum. Yanılmanızı istemeyiz. Biliyorsunuz gazete, e-kitap, pdf okumak için bir çok hızlı okuma yazılımı var.

Yapılan araştırmalarda psikologlar göz hareketlerinin anlamada kritik bir yeri olduğunu vurguluyorlar (Psikolojik Bilimler Derneği yayınlanan makalelere göz atabilirsiniz.). Yapılan araştırmada hızlı okuma için geliştirilen programlarda göz hareketi olmadığı için beli zaman sonra anlama noktasında sakıncalar olduğu araştırmalarla ortaya konuyor. San Diego California Üniversitesi‘nden psikoloji uzmanı Elizabeth Schotter, “Bulgularımız, göz hareketlerinin okuma sürecinin önemli bir parçası olduğunu gösteriyor” diyor. “Metinle ilgili bilgiyi nasıl aldığımızın zamanlamasını ve sırasını kontrol edebilme kabiliyetimiz, anlamak için önemlidir. Beynimiz, gözlerimizin metin içinde nasıl hareket ettiğini ve doğru bilgiyi doğru zamanda almamızı sağlar.”

Schotter, “Okuyucular, kelime ve ifadelerden daha fazla bilgi ve geri dönüş yapamadıkları zaman, metinlerin anlaşılması güçleşir” diye açıklıyor. Biliyorsunuz okuma frenleri olarak sık sık geri dönüşlerden bahsediyoruz. Burada bahsedilen kelimelere dönüş değil bilgilere geri dönüş. Kursiyerlerimiz yine hatırlayacak sihirli satırlar, kavram haritaları, zihin haritaları ve not alma teknikleri ile bilgiye dönüş yapıp bilgileri kalıcı belleğe kaydettiğimizi.

Bizde kurslarımızda hızlı okuma için sürekli kitap kokusu olmalı diye vurgulamaktayız. Bunu kursiyerlerimiz çok iyi bilir. Kurslarımızda eğitimlerimiz sırasında gazete, dergi ve kitap okumaları sık sık yaptırmaktayız. Bunları derken kurumumuza ait online hızlı okuma programımız var. Ama biz bunu sadece hızlı okuma programına  destek amaçlı kullanmaktayız. Yine kurumumuza ait hızlı okuma kitabında her nefes, göz egzersizleri dışında blok okuma, fotografik okuma, ileri okuma teknikleri ve detaylı okuma tekniklerini öğreneceğiniz bir çok metin yer almakta. Öğrendiklerinizi uygulamanız için de okuma hızınızı ve anlama oranınızı ölmeniz için her çeşit metne yer verilmiş. Bununla da  yetinilmeyip sınav hazırlık grupları için paragraf sorularına yer verilmiştir.

Kursiyerlerimize hadi gidin bu bilgisayar programını şu kadar gün yapın okumanız artacak diye hiç bir şey söylenemez. Biz kursiyerlerimize veya kurslarımıza gelemeyip bizim kaynaklarımızdan çalışan arkadaşlara hem hızlı okuma yazılımı hem de hızlı okuma kitabından oluşan bir program hazırlamaktayız.

Hızlı okumayı öğrenmek istiyorsanız kitap kokusu alacaksınız.

Taner Aktaş

Hızlı Okuma Eğitimeni

Türk Dili ve Ed. Öğretmeni

Kaynakça:  sciencedaily.com ( Bu makaledeki alıntılar belirtilen web sitesinden alınmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir