Okumasını Hızlandıracaklara 20 Tavsiye

Okumasını Hızlandıracaklara 20 Tavsiye

Kaç yaşında olursa olsun okumak her insan için vazgeçilmez bir etkinliktir. Özellikle kitap okumayı seven bireyler için okumak bir dost, bir huzur molası gibi oldukça anlamlı hallere bürünebilir. Okumasını daha da ilerleterek hızlı bir okuyuşa sahip olmak isteyenler için okuma nasıl hızlandırılır, kitaplar nasıl daha hızlı bir şekilde bitirilir konuları da en az kitapların sunduğu arkadaşlık kadar önemli olabilir. Günümüzde yayınlanan kitaplar, makaleler ve dergiler gibi yüzlerce okunacak metin bulunurken karınca misali yavaş adımlarla ilerlemek insanı yavaşlatacaktır. Siz de hızlı okuma yöntemleri ile pek çok kaynağı kısa sürede bitirmek ve bilginize yeni bilgiler katmak istiyorsanız okumanızı hızlandıracak 20 tavsiyeye kulak vermelisiniz…

Sessiz Okumaya Çalışın!

Okurken sürekli olarak sesli bir şekilde yazılan metine odaklanmak bir süre sonra yavaş okumanıza ve her zaman sesli okumak istemenize neden olabilir. Sesinizi kısmanızın da bir faydası olmayacağından dolayı sessiz okuma alışkanlığı kazanmaya çalışın. Okuma eylemi sadece gözler aracılığı ile yapıldığında bir dakikada 200-500 kelime aralığında okuyabilirken sesli okuma sırasında hem göz hem kulak hem de beyin koordinasyonunun kurulması ile 1 dakikada en fazla 200 kelime okunabilmektedir. Göz ile okuma daha hızlı okumak anlamına gelirken sesli okumak yavaşlıktır.

Okuduğunuz Satırları Kapatın!

Okuma sırasında insan zihni daha önce okuduğu satırlara yönelebilir. Bu ise dikkatinizi toplamanıza engel olduğu gibi okuduğunuz metinleri de karmaşık bir şekilde anlamanıza neden olur. En hızlı okuma programı ile okumanızı hızlandırmaya niyetlenmişseniz mümkün olduğunca üst satırları kapatın. Elinize bir kağıt alın ve okuduğunuz her satırın üzerini kapatarak aşağı satıra geçin.

Alt Satırlara Odaklanmayın!

Bazı insanlar üstte kalan ve okudukları satırlara odaklanırken bazıları ise okuyacakları satırın hemen alt kısmındaki satırlara odaklanırlar. Bu durum ise daha yavaş okumalarına neden olur. Eğer alt satırlar dikkatinizi çekiyorsa ve hızlı okumak istiyorsanız elinize bir karton ve ya kağıt alarak alt satırları kapatabilirsiniz.

Gözlerinizi Hızlı Hareket Ettirmeyin!

Okuma yaparken sessiz okuyor, alt ve üst satırlara odaklanmadan asıl satıra dönüyorsanız gözlerinize hâkim olarak da hızlı okuyabilirsiniz. Hızlı okuma yöntemleri arasında işinize yarayacak seçeneklerden biri olan bu yöntem ile gözleriniz sabit bir şekilde durduğunda daha hızlı bir şekilde okuyabileceksiniz. Sadece gözlerinizi sabit bir satıra odakladığınızda bile hızınız %30 artacaktır.

Kelimelere Değil Kelime Öbeklerine Odaklanın!

Metinleri okurken karşınıza çıkan sayfada yüzlerce kelime bulunuyor olabilir. Bu kelimeleri okurken okuma hızı hesaplama çalışmaları yapıyorsanız kelime öbeklerini okuyarak daha kısa sürede daha fazla kelime okuyabilirsiniz. Yani tek tek bütün kelimeler üzerinde durmadan bir satırdaki 4-5 kelimeyi aynı anda okuyabilmek hızınıza hız katacak. Başlarda oldukça zor gibi görünebilir ancak oldukça kolay olan bu yöntem ile okuma nasıl hızlandırılır sorusunun cevabını alabileceksiniz.

Anladığınız Hızın Üstünde Bir Hız Deneyin!

Bir metni okurken onu anlamanız oldukça önemli bir konu. Ancak okumanızı hızlandırmak adına anlamaktan ziyade beyninizi o kelimeyi değil metni anlamaya yormanız gerekiyor. Yani kelimeleri anlamak için beyninizi uzun uzun bu kelimelere vermeden okuma hızınızı biraz yükseltin. Bir sayfalık bir yazıyı 4 dakika içerisinde okuyarak anlıyorsanız 3 dakikada o metni okumaya çalıştığınızda hızınızın yükseldiğini ve bu metni yine anladığınızı görebilirsiniz.
Hızlı oku web sayfalarına baktığınızda size hep bu şekilde hızınızı yükselteceğinizden bahsedilir. Aşama aşama gittiğinizde hızınızın yükseldiğini fark edeceksiniz. İlk zamanlar sadece anladığınız hızın biraz üzerine çıkmalısınız. Bir hafta gibi bir sürenin sonunda ise okuma hızınız değişecektir. Gelecek hafta ise yine hızınızı artırabilir ve gittikçe hızlı okumak için ne yapmalı sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kalemle Çizme Metodu

Okuduğunuz sayfayı daha da hızlı bir şekilde bitirmek ve odaklanma sorununu ortadan kaldırmak istiyorsanız okuduğunuz her satırı kalemle çizebilirsiniz. Altını kalemle çizme metodunu daha çok odaklanamama sorunu olan kişiler tercih ettiği gibi sınavlarda anlayarak okumak isteyenler tarafından da tercih edilebilmektedir.

Hızlı Okuma Egzersizleri

Telefonunuza hızlı okuma egzersizleri indir şeklindeki programları indirerek sadece ekranınıza gelen resimlerdeki yazıları okumaya başlayabilirsiniz. İlk zamanlar yavaş yavaş gelen kayan yazılar bir süre sonra hızlanmaya başlayacaktır. En iyi hızlı okuma programı hangisidir diye merak ediyorsanız sadece araştırma yapmanızda fayda var. Telefonunuza ve ya bilgisayarınıza uygulamalar yükleyerek okumanızı hızlandırma yolunu seçebilirsiniz.

Sayfa Başlıklarını Okuyun!

Okumanızı hızlandırırken öncelikle kitaplardaki bölümlerin tamamını değil sadece ana başlık ve alt başlıkları okuyarak geriye kalan metinler hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Hızlı okuma yöntemleri arasında bulunan bu yöntem konuya hakimiyet kurmanızı ve daha hızlı okumanızı sağlayacaktır.

Sayfanın Başını ve Sonunu Okuyun!

Bir konuyu okuyarak anlamak her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle sayfaların başını ve sonunu okuduğunuzda bu konu ile ilgili bilginiz olacağı gibi okuma hızı hesaplama çalışmaları dışında anlayarak hızlı okuma çalışması da yapmanızı sağlayacaktır.

Her Paragrafın İlk Cümlesi Kuralı!

Hızlı oku web dünyasında sıkça tercih edilen çalışmaların başında sadece sayfadaki paragrafların ilk cümlesini okuma çalışması da yer alıyor. Sayfanın bütününü anlamak adına paragrafların ilk cümlesini okuyarak sayfayı anlayabilirsiniz. Özellikle karışık konuların bulunduğu metinlerde bu yöntem daha çok işe yarayacaktır.

Zaman Tutarak Çalışın!

Okuma hızı hesaplama çalışması yapmak da okumanızı hızlandıracaktır. Her gün okuduğunuz zamanı not edin ve daha hızlı okumak adına kendinizi koşullandırın. Eğer telefonunuzdan ve ya zamanlayıcılardan yardım almak yerine daha profesyonel bir en iyi hızlı okuma programı kullanmak istiyorsanız çevrimiçi programları deneyebilirsiniz.

Hedef Belirleyin!

Okuma hızınızı artırmak istiyorsanız kendinize hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için çalışın. Başlarda hedeflerinizi tutturamadığınız olabilir. Ancak hızlı okumanın faydaları düşünüldüğünde hedeflerinize ulaştığınızı görebileceksiniz. Hedefler her zaman sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Dış Dünyaya Kendinizi Kapatın!

Kitap ve ya herhangi bir metni okurken hızınızı artırmak için dış dünya ile bağlantınızı kesmeye çalışın. Mesela aklınıza telefonunuza gelen mesajlar takılıyorsa ya da kitap okurken müzik dinlemek gibi bir alışkanlığınız varsa okuduğunuz kelime sayısı gittikçe azalacak ve hızınız düşecektir. Dış dünyayı bir kenara bıraktığınızda hızınızda bir anda yükselecektir.

Tarama Yöntemi!

En iyi hızlı okuma programı için tarama yöntemini kullanabilirsiniz. Tarama yönteminde kendinizi sayfanın ortasına odaklayın ve çevresindeki diğer kelimelere göz gezdirin ve sayfayı genel anlamda tarayarak aşinalık oluşturun. Bu şekilde yaptığınızda sayfayı daha hızlı bir şekilde okuyabilirsiniz. Ayrıca metnin ana konusunu da anlama imkanınız olacaktır.
Sizde okumanızı hızlandırırken bir profesyonelden yardım almak istiyorsanız dil eğitimi ve hızlı okuma kursları sunan adresimize gelerek indirimli fiyatlarımızdan yararlanabilirsiniz. Kısa sürede hedeflediğiniz başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak olan çalışmalarımız ile hem hızlı okuyabilir hem de motivasyon desteği ile kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Sizi bir adım öne çıkaracak başarılı çalışmaları ve alanında profesyonel eğitimcileri ile dil kursumuzda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Hızlı okuma kursları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız linki tıklayın:

Hızlı Oku

Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. Link vermeden hiçbir içerik paylaşılamaz.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir