Nasıl Hızlı Okuyabilirim?

Nasıl Hızlı Okuyabilirim?

Hızlı okuma, pek çok kişinin başarmak istediği yetkinlikler arasında yer almaktadır. Ülkemizde okuma yazma oranı gitgide yükselmesine rağmen hızlı okuma konusunda gerçekten problemler yaşayabilen bir ülkeyiz. Daha hızlı okumak ve bunu yaparken okuduğunu anlamak en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Hem yetişkinler hem de öğrenciler için hızlı okuma yapmanın önemi büyüktür.

Okumak, hayata karşı daha aktif olmamızı sağlayan, daha kültürlü ve daha açık görüşlü olmamıza vesile olan unsurlar arasında yer almaktadır. İlk öğretim çağlarından itibaren kitapları ve okumayı seven bireyler olarak yetiştirilir ve bu alanda kendimizi geliştirmeyi amaçlarız. Öğrenci ya da yetişkin fark etmeksizin pek çok kişinin okuma ile ilgili ciddi sorunları olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bunun arkasında pek çok sebep sıralayabiliriz. Çeşitli öğrenme bozuklukları bunlar arasında başı çekebilir.

Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Okuma alışkanlığı, özellikle öğrenme çağındaki çocukların mutlaka kazanması gereken, oldukça önemli bir süreci ifade eder. Bildiğiniz üzere insan oldukça komplike bir canlı olmakla beraber, yaşam boyu öğrenir. Okumak, öğrenmenin başlıca adımları arasında yer almaktadır. Pek çok ebeveyn, çocuğunun daha iyi şartlarda okumasını ve bilgi sahibi olmasını istemektedir. Okuma problemi olan kişiler için okuma alışkanlığı kazandırmak oldukça önemli bir süreçtir. Bu süreçte, uzman yardımı alabilir ve çocuğunuzu hayata karşı hazırlayabilirsiniz.
Çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak için yapılması gereken belirli başlı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk sırada çocuğun hangi tür kitapları sevdiğini öğrenmek bulunmaktadır. Çocuğun becerilerine ve ilgi alanlarına uygun kitapların belirlenmesi okuma alışkanlığı kazandırılması adına son derece önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra okuma alışkanlığı kazanması gereken kişiler yalnızca çocuklar değildir. Zira ülkemizde bu konuda sorun yaşayan çok fazla yetişkin bulunmaktadır.Okumak nedir?’ sorusu, bugün çok sayıda kişi tarafından soruluyor. Hiç kuşkusuz ki okumak, bilginin harflere dökülmesi ve bu harflerin şifrelenmiş ezber tekniği ile belleğe alınması olarak yorumlanabilir. Okuyarak birçok bilgiyi öğrenebilir ve hayatta öğrenmiş olduğumuz bu bilgiler ile yolumuza devam edebiliriz. Bu konuda çocuğunuz için yapabilecekleriniz arasında hızlı okuma metinleri elde etmek yer almaktadır. Siz de bu metinleri alarak çocuğunuza okutmayı deneyebilir ve daha sonra zaman içerisinde okumasının hızlandığına şahit olabilirsiniz. Okumak, oldukça önemli bir süreçtir ve bize hayat hakkında çok fazla bilgi vermektedir. Daha fazla okuyan kişilerin hem entelektüel açıdan oldukça geliştiğini, hem de aynı zamanda hayata karşı daha açık görüşlü olduklarını söylemek mümkündür.

Okuma Neden Yavaşlar?

Okumak, günümüzde pek çok kişinin severek gerçekleştirdiği bir eylem olsa da durum herkes için böyle değil. Kitap okuma programı kullanarak artık kişinin kendini okuma eylemine karşı daha aktif etmek istediği oldukça aşikar. Bununla beraber, okumanın yavaş olmasının da elbette bazı sebepleri bulunuyor. Bu noktada ilk unsur, hiç kuşkusuz ki çocuğun okumak ile ilgili bir genel probleminin olması. Bu sorun pek farklı sorundan kaynaklanabilir. Olası bir zeka geriliği başta olmak üzere, disleksi ya da çeşitli psikolojik problemler çocuğun okumaya karşı isteksiz olmasına, hatta okula dahi gitmek istememesinin başlıca nedenleri arasında gösterilebilir.
Bununla beraber, aktif olarak okuma yapan bir kişinin zaman içerisinde okuma hızının arttığına, ancak okumaya uzun bir süre ara veren kişinin bir dakika içerisinde okuduğu kelime sayısının ciddi oranda azaldığını söylemek mümkündür. Hızlı okuma yapabilmek için çocuğun okumayı sevmesi gerekmektedir. Bununla beraber, ebeveynlerin gözetmediği konuların başında elbette çocukların ilgi alanları bulunur. Zira tahmin edebileceğiniz üzere, kimse ilgi alanı olmayan bir kitabı uzun süre okumak istemez. Çocuğa bu konuda baskı yapmak ve okumak istemediği bir kitap üzerinde çalışmasını istemek, psikolojik açıdan hiç doğru bir davranış değildir. Hızlı okuma egzersizleri, çocuğun okuma hızının artması için kullanılabilecek unsurlar arasında yer almaktadır. Bu egzersizler çocuğa 1 dakika boyunca bir metin üzerinde okuma yaptırmak ve çocuğun okuduklarını net bir şekilde ifade edebilmesini kapsamaktadır. Çocuk kısa süre içerisinde okuduklarını anlatır ve zaman içerisinde anlayarak okuma yapması sağlanır. Bu konuda birçok psikolojik danışma merkezi ve ebeveynlerin kendileri, çocuklara hızlı okuma yaptırmaktadır. Bu yöntem ile çocukların çok daha aktif olduklarını söyleyebilmek mümkündür. Ebeveyn olarak siz de böyle bir yöntem belirleyebilir ve çocukların daha hızlı okumasına imkan sağlayabilirsiniz.

Hafıza Teknikleri Nedir?

Hafıza teknikleri, zaten birçok kişinin bildiği üzere ‘bilgiyi akılda tutma’ olarak özetlenebilir. Her birimiz farklı hafıza işlevlerine sahibiz. Kimimiz bilgiyi akılda tutmak için sadece okumayı yeterli görüyor, kimimiz ise bilginin akılda kalması için görsel unsurlar ile destekleme gereği duyuyoruz. Hatta bazılarının söz konusu bilgiyi öğrenebilmeleri için yapmaları gerekenlerin başında sesli bir sistem kullanmak geliyor. Bu da hepimizin hafıza teknikleri konusunda farklı bir adım izlemesi gerektiğini ifade ediyor. Hafıza teknikleri nelerdir ve bu konuda nasıl başarılı olabilirsiniz?
Hafıza merkezi, her gün binlerce bilgiyi bünyesine alır ve burada analiz eder. Öğrenme, aslında çok yapı gerektiren bir süreçtir. Hafıza her an geçmişe dair öğrendiğimiz bilgilerin bir kısmını ‘gereksiz’ görür ve siler. Bu sebepten ötürü eskiye dair olaylara ait bazı detayları hatırlayamaz hale geliriz. Zira hafıza merkezi bunları gereksiz gördüğünden silmiştir. Hafızayı geliştirmek, bazı olayları net hatırlayabilmek için çeşitli teknikler ile hafıza geliştirilebilir.
Anlama teknikleri de okuduğunu anlayabilmek için gerekli olan sürece verilen isimdir. Okuduğunuzu anlayabilmek ve öğrenmeyi kalıcı hale getirmek için bilgiyi belirli unsurlar ile desteklemeniz gerekmektedir. Siz de bu alanda çalışma yaparak bilgiyi kalıcı hale getirme fırsatı bulabilirsiniz. Tek başınıza çeşitli psikolojik metotlar kullanarak bunu yapabileceğiniz gibi, bir danışmanlık merkezinden de yardım alabilmeniz mümkündür. Fotografik hafıza teknikleri, görsel hafızası diğer hafıza tiplerine göre daha fazla gelişmiş olan kişilerin bilgiyi akıllarında tutmaları için yapılan öğrenme biçimidir.
Öğrenme teknikleri kullanarak da bilgiyi aklımızda tutmak ve istediğimiz kadar aktif olabilmek mümkündür. Bunun için çok sayıda farklı yöntemin kullanıldığını ve durumun birçok alternatifi olduğunu söylemek mümkündür. Öğrenme oldukça teknik bir konu olmakla beraber, bu alanda başarılı olunması sürekli olarak çalışmalar yapılmakta, çocuğun bu konuda başarılı olunması sağlanmaktadır.
Ankara’da yer alan psikolojik danışmanlık merkezimizde de bu konuda hizmetler bulunmaktadır. Alanında tecrübeli ve konusunda uzman birçok pedagog ile hızlı okuma teknikleri, dikkat dağınıklığı ve aklınıza gelebilecek pek çok sorunun çözümü yapılmaktadır. Çocuğun okulu sevmesi, okul hayatında başarılı olabilmesi ve çok daha fazlası için siz de Bilişsel Akademi ile iletişime geçebilirsiniz. Okuma hızlandırma çalışmaları hem kurum hem de ebeveynler tarafından yapıldığında, bu durum çok daha işlevsel olabilir. Siz de çocuğunuzun sosyal hayatta daha aktif olabilmesini sağlamak için bu konuda onu motive edin. Yavaş okumanın, ya da okumayı hızlandırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Siz de pedagoglar ile iş birliği yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Çok sayıda kişi bu konuda psikolojik danışmanlık almakta ve bundan olumlu sonuç almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir