Hızlı ve Verimli Okumanın Püf Noktaları

Hızlı ve Verimli Okumanın Püf Noktaları

Hızlı okumak; çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz bir kavramdır. Birim zamandaki okuma hızımızın diğer insanlara kıyasla artmasına yani dakikada daha çok kelime okuma yeteneği kazanmamıza hızlı okuma adı verilir. Hızlı okuma; normalden daha kısa bir zaman diliminde daha çok metin okuyabilmektir. Aynı zamanda, okunulan metni daha iyi anlamak hedeflenir. Yapılan birçok araştırmaya göre, hızlı okumanın özel bir yetenek olmadığı ve sonradan geliştirilebilir bir özellik olduğu ortaya çıkmıştır. Yavaş okuyucuların yalnızca iki cm’lik bir alanı görerek okuduğu, belli teknikler kullanarak görme alanını genişletip daha hızlı okuma yaptıkları görülmüştür. Bunun anlamı ise, okuyucunun metni kelime kelime görmek yerine kelime grubu halinde görerek daha hızlı okuduğudur. Hızlı okuma yapan bir kişi, görme alanını genişleterek aynı zaman diliminde ikişerli veya üçerli kelime gruplarını görebilmekte ve bu sayede daha hızlı okuyabilmektedir. Bir diğer hızlı okuma tekniği ise göz kaslarını eğitmektir. Hızlı okuma nasıl geliştirilir diye düşünenler öncelikle göz kaslarını eğiterek okuma hızlarını arttırmalıdırlar. Ardından, konsantrasyon teknikleriyle görme ve anlama oranlarını üst seviyelere çıkarmalıdırlar. Ancak, bu noktada unutulmaması gereken mevzu; anlayarak okuma tekniğinin püf noktasının görme alanının genişletilmesi olduğudur. Sonuç olarak, hızlı okuma tekniklerini öğrendiğiniz takdirde, hızlı okuyarak kavrama, anlama ve karar verme hızınız artar. Anlayarak etkili ve hızlı okuma tekniklerini kavrayan biriyseniz, okuma eylemini monotonluktan çıkarıp daha eğlenceli bir eylem haline getirirsiniz. Hızlı okuma kursu sayesinde etkin hızlı okuma, etkili okuma, hızlı okuma nasıl olur, kitap nasıl hızlı okunur, hızlı okuma nasıl yapılır gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Ankara’da yaşıyorsanız ve hızlı okuma kursu arıyorsanız tercihiniz Bilişsel Akademi olmalıdır. Online hızlı okuma kursu olarak da hizmet eden Bilişsel Akademi sayesinde hızlı ve anlayarak okuma teknikleri konusuna hakim olursunuz.

Niçin Hızlı Okuma?

Hızlı okumak; normalden daha kısa sürede daha çok şey okuyabilmek ve okunulan şeyi daha iyi anlamak amacıyla yapılan bir okuma tekniğidir. Hızlı okuma teknikleri, yıllardan beri dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılmaktadır. Türkiye’de ise 1985 sonrasında hızlı okuma tekniklerine yer verilmeye başlanmıştır. Hızlı ve anlayarak okuma teknikleri emek verildiği zaman okuma hızınız ve anlama oranınızda ciddi biçimde fark yaratan yeni bir okuma tekniğidir. Hepimizin bildiği gibi, yaşadığımız yüzyıl bilgi çağıdır. Bilgi, günümüzde daha hızlı çoğalmaktadır. İnsanlar, dakikada ortalama 150 ile 300 kelime arasında okuyabilmektedir. Ancak, günümüzde dakikada 500 kelime okuyabilmemiz bir zorunluluk olma yolunda gitmektedir. İnsanlar, zihinlerinde kendi okuma hızlarını sınırlandırmaktadırlar. Günlük gazeteler başta olmak üzere e-mailler, ödevler, kitaplar ve iş yazışmalarının daha hızlı okunması hepimizin hayatına kalite katacaktır. Ayrıca, sınava hazırlanan bir öğrenciyseniz hızlı ve anlayarak okuma teknikleri sayesinde daha hızlı okuyup daha hızlı anlayarak sınavlarda daha başarılı olursunuz. Beynimizle gözlerimiz arasında ışık hızında bir iletişim kurulduğunu unutmamamız gerekir. Örneğin; ışık 300 bin km/s hızla ilerlerken, ses 312 km/s hızla ilerler. Ayrıca, insan beyni çok hızlı okuma yeteneğine sahiptir. Önemli olan, insan beynini eğitmektir. Gözler ve beyni sağlıklı olan herkes, hızlı okuma nasıl geliştirilir sorusuna cevap bularak hızlı okuma tekniklerini öğrenebilir. Çünkü, hızlı okuma becerisi asla özel bir yetenek değildir. Kesinlikle geliştirilebilir bir durumdur. Bu yüzden, bilgiyi beceriye dönüştürmenin yolları mutlaka öğrenilir. Vücudumuzda yer alan kaslar, aynı şekilde gözlerimizde de bulunur. Öncelikle göz kaslarımızı geliştirip ardından okuma hızını arttırmak ve konsantrasyon teknikleriyle de anlama oranını üst seviyelere çıkarmak gerekir. Anlayarak etkili ve hızlı okuma yapmanın püf noktası görme alanının genişletilmesidir. Herkes, okuma yaparken kelime kelime okuma yolunu kullanır. Ancak, hızlı okuma yapmak istiyorsanız mutlaka kelimeleri gruplara ayırmalı bu sayede zamandan tasarruf etmelisiniz. Örneğin; on kelimeden oluşan bir cümleyi kelime kelime okumaya kalktığınız takdirde her kelime için bir bakış atmanız gerekir. Dolayısıyla, 10 kelime için 10 bakış atmış olursunuz. Fakat, 10 kelimeden oluşan bir cümleyi, iki kelimeden oluşan kelime gruplarına ayırırsanız, sadece beş bakış atmış olursunuz. Hızlı okuma nasıl gerçekleştirilir konusunda daha da geliştiğiniz takdirde cümleleri üçer veya beşer kelimeden oluşan kelime gruplarına ayırarak zamandan daha çok tasarruf edebilirsiniz.

Hızlı Okuma ve Beyne Yararları

Günümüzde kabul gören bir yanlış vardır. İnsanlar, hızlı okumanın etkili okuma ve anlayarak okuma faaliyetlerini engellediğini düşünmektedir. Ancak, durum tam tersidir. Yavaş okuyarak, anlama oranımızı düşürürüz. Bu durumu bir örnekle açıklayabiliriz. Yavaş okuduğumuz zaman, okurken aklımızdan birçok düşünce geçer. Bu yüzden, okuduğumuzu anlamadığımız için sürekli olarak başa döneriz. Ancak, hızlı okuyan birisinin aklına farklı düşünceler gelmez. Bu yüzden, hızlı okuyan birisi aynı zamanda etkin hızlı okuma gerçekleştirmiş olur. Hızlı okumanın yararları arasında; günlük okuma saatinde daha fazla sayfa okuma şansı, zamandan tasarruf etme, okuduğunu daha iyi anlama ve hatırlama, okul ve iş hayatında daha başarılı olma, bilgi birikiminin artması ve kitap okuma kültürünün gelişmesi yer almaktadır. Kitap okumak; günlük hayatımızı kolaylaştıran, hayattan zevk almamızı sağlayan oldukça faydalı bir aktivitedir. Kitap okuma eylemi, günlük hayatımıza renk kattığı gibi beynimizi deolumlu anlamda etkilemektedir. İnsan beyni, hepimizin bildiği gibi iki lob’dan meydana gelmektedir. Kitap okumayan bir insan, sadece televizyon seyrederek beyninin bir lob’unu çalıştırır. Bu durum, kişinin beyin gelişimine engel olmaktadır. Ancak, beyin gelişimi için her iki lob’un da dengeli olarak çalışması gerekir. Bunu sağlamak için de kitap okumak şarttır. Kitap okumanın beyne yararları arasında; beynin her iki lob’nun aktif olarak kullanılmasını sağlaması, beyin- göz ilişkisi kurarak daha hızlı algılama olanağı sağlaması, sağ ve sol beyin lob’una bağlı kasları geliştirmesi, daha hızlı düşünme ve IQ seviyesinin artmasını sağlaması gibi yararlar yer almaktadır. Toplum olarak kitap okuma alışkanlığı kazanmak zorundayız. Çünkü, istatistiklere göre kitap okuyan toplumlarda suç işleme oranı daha düşüktür. Gelişim ve bilgi çağının yaşandığı günümüzde, genç veya yaşlı demeden herkes hızlı okuma teknikleri sayesinde daha çok kitap okuyarak hayatlarını daha eğlenceli hale getirebilirler.

Hızlı Okumanın Genel Faydaları

Hızlı okuma eğitimi hayatta alacağınız en faydalı eğitim olacaktır. Çünkü, hızlı okuma sayesinde kitap nasıl hızlı okunur sorusuna cevap bulacak, öğreneceğiniz hızlı okuma teknikleri sayesinde daha çok kitap okuyarak hayattan daha çok zevk alacaksınız. Hızlı okumanın faydalanmasını bilenlere birçok faydası bulunmaktadır. Katılacağınız online hızlı okuma kursu sayesinde hızlı okumanın birçok avantajından faydalanabilirsiniz. Peki, hızlı okumanın genel faydaları nelerdir? Hızlı okuma, odaklanmayı arttırır. Akılda kalıcılığı sağlar. Anlamayı arttırır. Bütünü görmeyi sağlar. Ders başarısını arttırır. Özgüveni ve zamanı arttırır. Düşünme ve karar verme hızını, okuma sevgisini ve genel kültürü arttırır. Bununla birlikte, göz kaslarını geliştirir. Çocuklara ve yetişkinlere okuma alışkanlığı kazandırır. İnsanların daha çok okumasını sağlayarak onların hayata daha farklı pencerelerden bakmasını sağlar. Tüm bu sebeplerden dolayı, hızlı okuma kursuna gitmek, hayatınızda vereceğiniz en doğru kararlardan birisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir