Hızlı Okuyarak Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Hızlı Okuyarak Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Okuma eylemi harfleri öğrenmeye başladığımız andan itibaren bizler için vazgeçilmez bir hobi haline geldiği gibi hayatımızda da pek çok işi yapabilme gücü sunuyor. Eğitim hayatının en önemli detayı haline gelen okuma alışkanlığı genç yaşlı demeden herkes için önemli bir konu olsa da özellikle öğrenciler için ayrı bir anlam ifade ediyor. Geleceğe hazırlanmanın ve sınavlarda başarı göstermenin en kilit noktasında duran okuma alışkanlığının yavaş olması eğitim hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle hızlı okuma alışkanlığı verimli bir ders hayatı için kaçınılmaz oluyor.

Ders Çalışırken Hızlı Okuma Neden Önemlidir?

Hızlı okumak, normal okuma hızına sahip olan bir insandan daha kısa sürede okumayı ve bilgi edinmeyi sağlayan önemli bir avantajdır. Verimli ders çalışma teknikleri içerisinde belki de en önemlisi olan hızlı ve etkili okuma günlerce okumak zorunda kalacağınız bir kitabı sadece birkaç saat içerisinde okumanızı sağlayacağı için zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Kitap içerisindeki bilgileri farklı yöntemlerle aklınızda tutabileceğiniz gibi normal okuma hızına sahip olan bir kişiden daha fazla kitap okumanızı da sağlayacaktır. Yani siz haftada bir yerine 4-5 kitap bitirirken normal hızdaki biri 1 ve ya 2 kitap bitirebilir.
Hızlı okumanın faydaları arasında bulunan daha fazla bilgi edinme ilkesi gereği siz hızlı okudukça daha fazla bilgi sahibi olurken bir yandan da zamandan kazanç elde edebilirsiniz. Eğitim hayatı boyunca çok okuyan kişilerin eğitimlerini daha başarılı bir şekilde devam ettirdikleri görülen bir gerçek olduğu gibi sınavlardaki başarıları da yadsınamayacak bir gerçektir.
Öğrenmenin ve öğrendiklerini pekiştirmenin önündeki en büyük engellerden biri olan okuma alışkanlığı edinmemiş olma durumu eğitim hayatında sorunlara neden olacağı gibi okul hayatından soğumaya da neden olacaktır. Hızlı okumak ise okuma alışkanlığı elde etmeyi sağladığı gibi okumaktan sıkılan kişilerin dahi okumaya yönelmesini ve bu etkinliğin eğlenceli hale gelmesini sağlayacak yöntemlerdendir.

Hızlı Okuma Teknikleri İle Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Hızlı okuma tekniklerinin kullanarak hem sözel hem de sayısal derslerde büyük oranda başarı elde edilebilir. Özellikle sınavlara çalışan öğrenciler için hayati önem taşıyan anlayarak okuma yüksek puanlar almak isteyen öğrenciler için can simidi gibidir. Peki, hızlı okuma teknikleri verimli ders çalışmayı nasıl etkiler?

Altını Çizerek Okuma

Odaklanma ve konsantrasyon sorunu olan kişiler için kullanılabilecek yöntemlerden olan altını çizerek okuma alışkanlığı hem okuma nasıl hızlandırılır sorusunun cevabı olduğu gibi hem de kısa sürede konuyu anlamanızı sağlayacaktır. Altını çizerek okuma yapmak sınavlarda sorularda satır atlayan öğrenciler için de hayati öneme sahiptir.

Gözle Okuma Tekniği

Göz okuma teknikleri eğitim hayatı boyunca hemen herkesin kullandığı bir teknik olmasının yanında hızlı okumayı sağlayan önemli bir yöntemdir. Sesli olarak yapılan okumalar kişilerin hızını azalttığı gibi anlamalarını da zorlaştırabilir. Ancak göz okuma teknikleri metinlerin gözlerle takip edilmesini ve sesli okumaya göre daha kısa sürede metni tamamlamayı sağlayacaktır. Gözle okuma tekniğini kullanırken sözlerin sürekli olarak hareket ettirilmesi okumayı yavaşlatacak ve odaklanmayı olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle gözler sabitlenmeye çalışılarak okuma yapılmalıdır.

İşaretleme Tekniği

Hızlı okuma yaparken sayfa üzerinde dikkat çeken ve ya önemli olan kelimeleri işaretlemek kısa sürede bu konuyu ve bu sayfayı hatırlamayı sağlar. Bu sayede sayfayı tekrar hızlı bir şekilde okuyabilir ve konuyu hızlı bir şekilde tekrar etme şansını yakalamış olursunuz. Not alma teknikleri içerisinde bulunan işaretleme yöntemi okurken sayfalarda önemli olan kısımların fotografik hafızaya kaydedilmesini de sağladığı için bilgilerin yeniden hatırlanırken gözde canlanmasını da sağlamaktadır.

Paragrafların İlk Cümlesini Okuma Tekniği

Karışık bölümlerden oluşan metinleri okurken aklınızda en basit hali ile kalmasını istiyorsanız hem hızlı okuma teknikleri içerisinde olan hem de ders çalışma teknikleri içerisinde olan paragrafların ilk cümlesini okuma yönteminden faydalanabilirsiniz. Bu yöntem ile genel olarak konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sınava çalışma döneminde olduğunuzda sadece paragraf başlarını okumak konuyu yeniden hatırlamanıza ve hızlı okuma yapmanıza yardımcı olacaktır.

Atlama Tekniği

‘’Bir zamanlar, öğrenciler günde dört saat kitap okurlardı.’’ cümlesini okurken ‘’zamanlar kelimesinden başlayıp ‘’dört’’ kelimesine kadar atlandığında insan beyni cümlenin geri kalanını tamamlayabilmektedir. Bu yöntemi kullanarak okuduğunu anlama yöntemleri denemiş ve hızlı okumaya başlamış biri olabilirsiniz. Atlama tekniği her ne kadar anlayarak okuma teknikleri arasında bulunmasa bile bir süre sonra cümleleri tamamlamanızı sağlayacaktır.

Zaman Tutma!

Anlayarak hızlı okuma kitabı gibi herhangi bir çalışma kitabı alarak okumalarınızı hızlandırabilirsiniz. Ancak okumalarınızda hızınızı kontrol etmek amacıyla zaman tutma tekniğinden yararlanmanız hem hızınızı ölçmeyi hem de ne kadar kısa sürede konu bitirebildiğinizi görmenizi sağlayacaktır. Zaman tutarak verimli çalışma imkanı bulacağınız gibi zamanın kıymetini de bilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sınavlarda başarı için hızlı okumada tutacağınız zamanı soru çözerken de kullanabilirsiniz.

Hızlı Okuyarak Verimli Ders Çalışmak Hayal Değil!

Hızlı okuyarak verimli ders çalışma teknikleri kullanacak olan kişiler için kurulan adresimiz tamamen profesyonel eğitimcilerden oluştuğu gibi ders çalışırken motivasyonunuzu da düşünerek özel çalışmalar yapmaktadır. Okumayı sevmeyen ve ya özel sebeplere bağlı olarak okuması yavaş olan kişilerle birebir ilgilenerek okuma hızlandırma çalışmaları yapan adresimiz kitap nasıl anlayarak okunur, anlayarak okumak için neler yapılmalıdır gibi sorulara cevap bulmanızı sağlayacaktır.
Eğitim hayatında önemli bir yeri olan verimli çalışma ortamının oluşturulmasında oldukça etkili olan hızlı okuma teknikleri için bireysel çalışmalar yapmanız tek başına yeterli olmayacaktır. Bir uzman eşliğinde bireysel olarak yapacağınız çalışmalar sayesinde daha kısa sürede anlayarak hızlı okuma alışkanlığı elde edebilirsiniz. Ayrıca bu alanda yüzlerce yöntem kullanılmaktadır. Profesyonel eğitimcilerimiz hızlı okuma noktasında şimdiye kadar kullanılagelmiş bütün faydalı yöntemleri sizlere sunarak hızlı okumanıza fayda sağlamaktadır.
Hızlı okuma alanında kendini geliştirmek isteyenler için prestijli bir hizmet sunan dil eğitimi adresimize yaşınız kaç olursa olsun ister eğitim hayatınıza devam edin isterseniz etmeyin kurslarımıza katılabilirsiniz. Uzmanlar eşliğinde yapılacak olan derslerde çeşitli eğitim metotları kullanıldığı gibi eğlenceli ders ortamı sayesinde okumak daha da güzel bir etkinlik olacaktır. Eğitim alanında öne çıkan kaliteli bir adresle yola çıkmak istediğinizde sizde bize uğrayabilirsiniz.
Uygun fiyatlı seçeneklerin bulunduğu adresimizde ödeme koşullarındaki kolaylıklar ile birlikte sizde bütçenizi yormadan kurslarımıza kayıt olabileceksiniz. Kısa sürede kurslarımızda başarılı çalışmalara imza atabileceğiniz gibi eğitim hayatınıza da yeni bir soluk getirebilirsiniz. Başarılı bir hayata sahip olmak ve çağın getirdiği imkanlardan yararlanmak istediğinizde yanınızda olacak olan adresimizden kaliteli bir hızlı okuma eğitimi alabilirsiniz.
Hızlı okuma teknikleri ve anlayarak okuma çalışmalarında uzman bir adres arayışınız halen devam ediyorsa ve kendinize uygun bir kurs arıyorsanız zaman kaybetmeyin. Sizleri düşünen ve en kaliteli eğitimi sunma amacı için çalışan adresimize gelerek eğitiminize başarı katabilirsiniz. Hızlı okumak ve başarılı olmak için siz de sayfamızdaki okuma etkinliklerini inceleyebilirsiniz. Hepsi ve daha fazlası sizin için burada.

Online hızlı okuma sitemizde hem okuma hızınızı hem de anlama oranınızı öleceğiniz metinler bulabilirsiniz.

Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. Link vermeden hiçbir içerik paylaşılamaz.

Bilişsel Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir