Hızlı Okuma ve Anlamayı Engelleyen Faktörler

Hızlı okuma kurslarımıza başlamadan önce okuma alışkanlıkları ve kişinin okuma ile ilgili geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak için kurslarımızdan önce bir anket yapmaktayız. Bir çok kişi hızlı okuyunca anlamayacağını, sık sık geri dönüşler yaptığını, okuma sırasında dudaklarını oynattığını belirtmektedir.

Düşünseniz ya hızlı okumaya çalışıyorsunuz ama bir yanda da anlamayacağınızı düşünüyorsunuz. Kitabı lütfen bir kenara bırakın. Arkanıza yaslanın. Şayet yavaş okuyanlar iyi anlasaydı düşünseniz ya heceleyenlerin bir metni daha iyi anlaması gerekirdi. Haksız mıyım? Baktığımızda heceleyerek okuyan birinin okuduğu metni hatırlamadığı bir çok detayı unuttuğu görülmektedir.

Hızlı okumak için belirteceğim hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  1. Kelimeleri sesli okumayın! İç sesi kesmeye çalışın. Beyninizle okuyun. Nasıl mı? Gözlerimiz kaslardan oluşmaktadır. Göz; nesnelerden yansıyan ışınlar gözbebeklerinden geçerek merceklerde kırılır. Gözün ağ tabakasına nesnenin imgesi ters biçimlenir.  Sinir iplikçikleri uyarılır. Bu uyarılmayla oluşan sinir akımı göz sinirleriyle beyne iletilir. Beynin arka tarafında okuma işlemi gerçekleşir. Kısacası göz ile değil beyin ile okuma gerçekleşir.

Dudaklarını kıpırdatarak okuyan kişi gördüklerini sese çevirir bu şekilde beyne iletilir. İç ses de dediğimiz bu ses okuma engellerindendir. unutmadan sesli okusak hızlı okuyamaz mıyız? Ses mi ışık mı hızlı ilerler. Tabiki ışık. O zaman seslendirme yapmadan her hangi bir engele uğramadan okuma sağlanmalıdır.

İç sesi kesmek bir anda mümkün olmayacaktır. Okuma çalışmaları yaparken sakız çiğneyin, dilinizi damağınıza dayayın veya müzik dinleyin. Zaman alsa da iç sesi ilerleyen süreçte azaltabilirsiniz.

2. Kelimeleri tek tek okumayın! Hızlı okumanın blok okuma olduğunu belirtmiştik. Göz kaslarını çalıştırdığınızda göz daha hızlı sıçrayacak, net görme sağlandığında da görme acınız genişleyecek birden fazla sözcüğü aynı anda beyne iletebileceksiniz.

3. Geri dönüşler yapmayın! Lütfen okuma yaparken anlamadım, tekrar okuyayım demeyin. Kendinize bir şans verin. Anladığınızı göreceksiniz.

4. Okurken bir amacınız olsun! Pasif okuyucu olmayın. Ben bunu plaj okumalarına benzetiyorum. Güneşlenirken kitap okuyan arkadaşlar lütfen üzerinize alınmayın. Ben sadece zaman geçirmek için sağa sola entel bir hava bırakmak için okuyanları ve eline aldığı kitabı amaçsızca okuyanları kastediyorum.

5. ”Yavaş okursam daha iyi anlarım, hızlı okumayayım.” anlayışını bir kenara bırakın. Demiştim ya heceleyenlerin bir metni daha iyi anlaması gerekirdi.

6. Kelime daracığınız geliştirin!

7. Kültür etkinlikler sinema, tiyatro bilimlere olan merak sizi ve hayatınızı değiştirecek. Bilimsel ve sanatsal metinlerin anlaşılması için daha önce alt bir yapının yani  bilinmesi gereken o konuyu anlaşılır kılan ön bilgiler olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir