HIZLI OKUMA VE ANLAMA TEKNİKLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Okumada hız ve anlamayı arttırmak için dikkat etmeniz gereken iki husus var:

  1. Psikolojik Davranış:

Mustafa Ruşen’ in ”Hızlı Okuma” adlı kitabında Dikkat-Bellek-Kültür başlığı altında ilk alıntı dikkatimi çok çekmişti. Hemen altını çizdim, metin bitince tekrar tekrar okudum. Albert Goes ” Okuma sanatı, kitabı ön yargıyla açan okuyucuda gelişmez.”diyordu. Evet, önyargıyla okuduğunuz bir metinden anlama beklemeyin.

Hatırlayacaksınız bir çok kez tekrar ettiğimiz bir şey vardı, pasif okuyucu olmayın, amaçsız okuma yapmayın. okuma hızınızın gelişmesi için net görmeyi gerçekleştirmeniz gerekmekte. Anlamayı arttırmak için de önyargısız okuma yapmalısınız. Önyargılarımızı yıkmak için düşüncelerinize, inançlarınıza uymayan eserleri de okumalısınız. Önyargısız okuma okuma hızınızı da arttıracaktır.

2. Bilinçaltı Davranışlarımız:

Bilinç altındaki etkenler bir metnin kavranmasını zorlaştırıp hatta işin içinden çıkılmaz bir hale sokar. Matematikten anlamıyorum diyen bir öğrenci matematikten ne kadar başarılı olabilir?

Elbette hepimizin hoşlandığı konular birbirinden farklı olacak. Ama biliyorsunuz ki her zaman insanlar istedikleri metinleri okumuyor. Bir de çocuklarımızı düşünelim: Tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, oyunlar, diziler… Unutmadan onları eğlendirirken sosyal hayattan gerçeklerden uzaklaştıran hayatı sanal bir dünyadan takip etmelerini sağlayan sosyal medya gibi internetin hayatımızdaki yerini unutmayalım. Ne diyecektim? Bu bahsettiklerimden zaman kalacak ve çocuklarımız kitap okuyacak.

Bilinçaltı davranışlarımızı tanırsak hangi konuların ilgimiz artıracağını hangi konuları ilgimizi azaltacağını biliriz. İlgilerimiz anlama ve okuma hızımızı arttırken ilgisizliğimiz de anlama ve okuma hızımızı o oranda azaltacaktır.

Unutmadan peşin hükümlü olmayın! Bir metni okumadan anlamadan eleştirmeyin. Eleştiri sadece kötü tarafları bulmaya yönelik olmadığını bilin esere iyimser olarakta bakmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir