Hızlı Okuma Teknikleriyle Hem Hızlı Okuyabilir Hem de Okuduğunuzu Anlayabilirsiniz!

Hızlı Okuma Teknikleriyle Hem Hızlı Okuyabilir Hem de Okuduğunuzu Anlayabilirsiniz!

Hızlı okumak; hepimizin tahmin ettiği gibi belirli bir zaman dilimi içerisinde okuduğumuz kelime sayısının artması anlamına gelmektedir. Ancak, hızlı okumak sizin zannettiğiniz gibi okuyup geçmek değildir. Hızlı okumak, aynı zamanda bellek diyaloğunu ve anlama kapasitesini arttırmak anlamlarına da gelir. Bu yüzden, anlama oranının ve kelime sayısının diğer insanlara göre artmasına hızlı okumak adını veriyoruz. Ancak, sadece hızlı okumak sizlere yeterli gelmez. Hem hızlı okuyup hem de okuduğunuzu anlamalısınız. Bunu da ancak okuma hızlandırma teknikleri sayesinde başarabilirsiniz. Hızlı okuma kursları son yıllarda büyük rağbet görmektedir. Bunun sebebi, insanların hızlı okumaya karşı olan ilgisinin artmasıdır. Üniversite öğrencileri başta olmak üzere akademisyenler ve okuyup anlamanın ön planda olduğu diğer meslek sahipleri, hızlı okuma kurslarından faydalanmak istemektedir. Ankara’da yaşıyorsanız ve aynı zamanda hızlı okuma kursu arıyorsanız doğru adres Bilişsel Akademi‘ dir.. Bilişsel Akademi olarak; kursiyerlerimize hızlı okumanın yolları dışında düzgün okuma teknikleri, hızlı anlama teknikleri, paragraf hızlı okuma ve anlama teknikleri gibi konularda kaliteli bir eğitim programı sunuyoruz. Bununla birlikte, bu işin derinine inmek isteyen kursiyerlerimizin okuduğunu anlama teknikleri nelerdir, anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir, okuma nasıl yapılır, anlama hızı ne kadar olmalı gibi konularda akıllarına takılan sorularına cevap buluyoruz. Ayrıca, hızlı okuma konusunda kursiyerlerimize eğitim programı sunarken onları kaliteli içerikler ve dökümanlarla eğitiyoruz. İlkokul hızlı okuma metinleri gibi örneklere hepimiz çocukluk dönemimizde rastlamışızdır. Bilişsel Akolarak, her yaştan ve her seviyeden kursiyerlerimize uygun olan eğitim dökümanlarını temin ediyoruz. Tüm bu sebeplerden dolayı, Ankara Çankaya’da hızlı okuma kursu arayanların tercihi Ethica Language School olmalıdır.
Hızlı Okumak İçin Uygulanması Gereken Teknikler
Hızlı okumanın yolları arasında en başta görselleri algılama kapasitesini arttırmak gelmektedir. Bunun için kelime çalışmaları yapmak ve kelimeleri daha çabuk bir zaman diliminde tanımaya çalışmak gerekmektedir. Bu yüzden, boş bir kağıt üzerine iki harflilerden başlayarak yedi harfliye kadar olan birçok kelimeyi yan yana yazıp gözlerinizi bu kelimeler üzerinde hızlı bir şekilde gezdirerek okuyup anlamaya çalışmanız gerekmektedir. Okuma hızlandırma teknikleri olarak gösterilebilecek bir diğer yöntem de kelime hafızasını geliştirmektir. Çünkü ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar hızlı okursunuz. Bildiğiniz kelimeler, bilmediğiniz kelimelere kıyasla daha az vaktinizi alır. Bununla birlikte, daha hızlı okuyabilmek için eski okuma alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Sesli okuma yapmaktan vazgeçmeli, metni tekrar baştan başlayarak okumaktan kaçınmalı, göz tembelliğini önlemeli ve gözü daha fazla uzağa bakmaya zorlamalısınız. Ayrıca, okuma sırasında mutlaka dikkatinizi toplamalısınız. Hayatın en önemli kurallarından birisi, hangi işle ilgilenirseniz o işi yapmanızdır. Bu yüzden, kitap veya herhangi bir metni okurken aklınıza farklı bir düşünceyi getirip o düşünce üzerine yoğunlaşmamalısınız. Kitap okurken farklı düşüncelerle ilgilenmeniz sizi yavaşlatır. Okuma nasıl yapılır diye merak ediyorsanız en doğru okuma yönteminin gözle okumak olduğunu bilmelisiniz. İçten veya dıştan okumak gibi okuma alternatifleri yer almaktadır. Ancak, her ikisi de yanlıştır. Çünkü, kitapların okunma organı ağız değil gözdür. Bu yüzden, okuduğunuz metni anlamadığınızı düşünüp tekrar başa dönmemelisiniz. Ayrıca, okuduğunuz bir metinde, metinle alakalı temel bilgilere cevap verebiliyorsanız, metni doğru anlamışsınız demektir. Göz atma tekniği; hızlı okuma tekniklerinden birisidir. Herhangi bir metne başlamadan önce gözlerinizle tüm sayfalar üzerinde göz gezdirmesi yapıp ana başlık, paragraf başları ve paragraf sonlarını okumalısınız. Elde ettiğiniz bu temel verileri, zihninizde birleştirerek metinle alakalı temel bir fikir beyan edebilirsiniz. Hızlı okuma kabiliyeti kazanmak istiyorsanız çok fazla kitap okumalısınız. Çünkü, ne kadar çok kitap okursanız görme alanınız o oranda genişleyecektir. Çok okuduğunuz için cümlelerin gelişinden nereye varacağını ve hangi noktaya ulaşacağını az çok kestirebilme yetisine sahip olursunuz. Bununla birlikte, hızlı okumak istiyorsanız önce kendinize güvenmelisiniz. Bu yüzden, okuduğunuzu anlamadığınızı düşünerek tekrar başa dönüp zaman kaybetmemelisiniz. Kendinize bir hedef belirlemeli ve o çizgide ilerlemelisiniz. Sütun tarama tekniği; hızlı anlama teknikleri arasında yer almaktadır. Gözlerinizi metin üzerinde sağa ve sola kaydırırsanız asla hızlı okuyamazsınız. Bu yüzden, göz kaydırırken daha çok satır atlamanız ve buna göre çalışma yapmanız gerekir.
Okuma Hızınızı Düşürecek Alışkanlıkları Biliyor Muydunuz?
Okuma hızı ne kadar olmalı sorusunun cevabını arıyor, aynı zamanda düzgün okuma teknikleri konusuna kafa yoruyorsanız önemli olanın öncelikle eski okuma alışkanlıklarınızdan kurtulmak olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden, geçmişte yaptığınız hataları yapmamalısınız. En başta, okurken daha iyi anlarım düşüncesiyle metnin başına dönmemelisiniz. Cümleler yerine kelimeleri takip ederek ilerlememelisiniz. Okumaya başlarken dikkatinizi toplamalı ve konsantre olmalısınız. Dikkatinizi dağıtacak etmenleri, okuma ortamınızdan çıkarmalısınız. Bununla birlikte, ana düşünceyi yakalamak uğruna yan düşünceleri kaçırmamalısınız. Hızlı okurum düşüncesiyle sürekli olarak kısa metinlere yönelmeyin. Belki de en önemlisi, okuma yaparken bulunduğunuz ortamın gürültülü olmamasına dikkat etmelisiniz. Gürültülü, dikkat dağıtacak bir ortamda hızlı okuma yapmanız mümkün değildir. Aslına baktığınız zaman, hızlı okumanın en önemli kriteri, gözleri geliştirmektir. Okuma eylemi gözler sayesinde yapılmaktadır. Gözlerimiz, bir kamera gibi gördüğü her şeyi odaklar ve kayıt altına alır. Kısacası, göz antrenmanları yaparak daha hızlı okuma şansına erişebilirsiniz.
Hızlı Okuma Stratejileri
Okuduğunu anlama teknikleri nelerdir, anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir ve paragraf hızlı okuma ve anlama teknikleri nelerdir diye merak ediyorsanız bir hızlı okuma kursundan eğitim alarak hızlı okuma stratejilerini öğrenip kendinize en uygun stratejiyi seçerek ilerleyebilirsiniz. Hızlı okumada, pareto ilkesi olarak bilinen bir strateji bulunmaktadır. Bu strateji, aslında hayatın birçok alanında geçerlidir. Bu stratejiye göre, etkilerin yaklaşık %80’inin etkenlerin %20’sinden kaynaklandığı iddia edilir. Pareto ilkesi, hayatımızdaki önemsiz konular için bile geçerlidir. Örneğin; kıyafetlerimizin %20’sini, zamanın %80’sinde giyeriz. Ayrıca, zamanımızın %80’ini, tanıdıklarımızın %20’siyle geçiririz. Hızlı okuma tekniklerinde ise okuyacağımız bilginin %80’ine, %20’lik kısımdan ulaşabiliriz. Kısacası, okuduğunuz metnin %20’lik kısmına bakarsanız, metnin %80’lik içeriği hakkında fikir edinmiş olursunuz. Hızlı okuma tekniklerinden faydalanan kişiler, 10 dakika içerisinde 250 sayfa okuduklarını iddia edebilirler. Bu rakam, tahminidir. Bu iddianın sahipleri, metindeki tüm kelimeleri okumazlar. Yalnızca, metindeki belirli noktalara pareto kriterleri çerçevesinde göz gezdirirler. Pareto stratejisi, zihinsel bilgi dizaynından önce kullanılan bir aşamayı temsil eder. Peki, pareto stratejisi nasıl kullanılır? Metinde dikkat edilmesi gereken %20’lik kısım neresidir? Gelin, bu soruların cevabını verelim. Pareto stratejisinin içeriğine göre; sırasıyla metnin ana başlığı, alt ve yan başlıkları, metnin ilk ve son paragrafları, paragrafların ilk ve son cümleleri, italik, bold veya altı çizili şekilde yazılmış kelimeler, şemalar, tablolar, resimler ve altlarındaki yazılar, noktalama işaretleriyle ayrılmış cümleler, özel isimler, sonuç bildiren kısımları ifade eden tamlamalar ( özet olarak, sonuç olarak, özetle vb), yeni fikirleri bildiren tamlamalar ( bununla birlikte, ayrıca, bunun dışında, aksine, tam aksine, fakat, ancak, ama), ve önem bildiren kısımlar; dikkat edilmesi gereken %20’lik kısmı oluşturmaktadır. Hızlı okumanın yolları konusunda pareto stratejisi iyi bir stratejidir.

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir