Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı okuma eğitimi, öğrencilerin bilgiye, anlayarak çok kısa bir zamanda ulaşmalarını, sınavlarda ek zaman kazandırarak daha başarılı olmalarını sağlar. Zamandan epey tasarruf sağlayan hızlı okuma eğitimi eğitim uzmanları tarafından da şiddetle tavsiye edilmektedir.
HIZLI OKUMA TEKNİKLERİNİN AMACI NEDİR?
Hızlı okuma tekniklerinin öğrenciye pek çok faydası vardır. Şunu en başta söylemekte fayda var. Zihnimize göz aracılığı ile gelen uyaranlar ışık hızına yakın bir sürede (Saniyede 300.000 km) gelmektedir. Beyin bu uyaranlar arasında yaklaşık 900 kelimeyi rahatlıkla algılayabilmektedir. Oysa standart bir okuma kültürüne sahip olan birey en fazla 200 kelime civarında bir dakikada okuma yapmaktadır. Buradan şu sonuç çıkıyor: İnsanoğlunun beyni aslında çok daha güçlüdür ve bu gücün çok az bir kısmını kullanabiliyoruz. Hızlı okuma tekniklerini eğitim sürecimizin bir parçası haline getirdiğimizde çok daha fazla kelimeyi kısa sürede anlayarak kavrayarak okuyabiliriz.
HIZLI OKUMA VE SINAV
Ülkemiz yıllardan beri bir sınav ülkesidir. Sınavlarda öğrencilerden en çok duyulan şikâyet soruları yetiştirememektir. Bu, aslında yavaş okuma probleminin de sorun olduğu bir meseledir. Sınavlarda derece yapan öğrencilere baktığımız zaman bu öğrencilerin okuma alışkanlığını bir hayat felsefesi haline getirdiğini görüyoruz.
Hızlı okuma tekniklerini öğrendiğinizde sınavlardaki o satırlarca olan ve göz korkutan paragraf soruları kabus olmaktan çıkacak , başarınıza bu manada etki edecektir. Sayısal derslerde bile bazen soru kökü satırlarca anlatılıyor. Bunu da göz ardı etmemeliyiz.
Diğer yandan hızlı okuma teknikleri sayesinde görme yetinizin de geliştiği uzman hekimlerce kanıtlanmış durumdadır. Bu da göz ardı edilmemesi gereken önemli bir husustur. Hızlı okuma teknikleri aşağıdaki başlıklar altında incelenebilir.

Hızlı okuma nedir ve hızlı okumanın faydaları
Nasıl okuyoruz ve nasıl okumalıyız?
Beyin – göz iletişimi ve kavrama bilgileri
Göz kaslarını güçlendirme çalışmaları
Hızlı görme egzersizleri
Aktif Görme Alanı ölçümü
Beyni aktif ve güçlü kullanma
Güdülenme ( motivasyon )çalışmaları
Aktif görme alanını genişletme çalışmaları
Okuduklarımızı kavrama çalışması
Blok görme çalışmaları
Hızlı Okuma ve anlamamızı yavaşlatan etkenler
Yavaş Okuma Alışkanlıklarından kurtulma çalışmaları
Etkin okuma ve öğrenme teknikleri
Anımsama yöntemleri ve egzersizleri
Okumaya güdülenme sağlama teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir