Hızlı Okuma Nedir?

Günümüzde insanların genel olarak dakikada 150 kelime kadarlık bir okuma düzeyleri vardır. Bazı insanlar ise 500-800 kelime arasında bir okuma kapasitesine sahiptirler. Bu kapsamda bir günde 3 ile 4 kitabı bitirme gibi bir yetenekleri bulunmaktadır. Bunun nedeni ise hızlı okuma yeteneğidir. Peki, hızlı okuma nedir?

Hızlı okuma aslında çok özel bir yetenek değildir. Bu özellik tamamen çalışarak geliştirilebilen bir durumdur. Örneğin; bir atlet 200 kiloluk bir ağırlığı kaldırmak için mutlaka bir antrenman yapması gerekirken hızlı okuma kapsamında da kendini geliştirmek isteyen bireylerde oldukça iyi bir okuma egzersiz yapması gerekmektedir. Ancak bunun da önemli taktikleri ve püf noktaları bulunmaktadır.

Hızlı okuma denilen kavram normalden çok daha kısa bir sürede daha fazla kelime okumanın özetidir. Aynı zamanda da sadece okumak değil anlayarak okumak önemlidir. Bu konuda yapılan pek çok araştırma “hızlı okuma nedir” sorusuna cevap aramaktadır. Yavaş okuyan bireylerin sadece 2cm’lik bir alanı gördüğü ve orayı okuduğu, farklı tekniklerle bu görme kapasitesini yani alanını genişleterek daha çok sayıda kelimeyi daha kısa sürede başardıkları görülmüştür. Yani, okuyucunun bir metni kelime kelime değilde kelime gruplarına geçiş yaparak hızlı okuduğu anlaşılmaktadır. Hızlı okumayı başaran bir kişi görme alanını daha da genişleterek aynı zamanda ikişer ya da üçer üçer kelime gruplarını görerek daha hızlı ve anlaşılır şekilde okumaktadır.

İnsanlar öğrendiklerinin yaklaşık %90’ını okuyarak öğrenmekle birlikte bu kapsamda öğrenciler, iş adamları ve yöneticiler hızlı okumanın hem zaman tasarrufu yaratması hem de daha fazla bilgiye ulaşmayı sağlaması nedeniyle hızlı okumaya daha fazla bir biçimde rağbet göstermektedirler. Anlayarak hızlı okumanın yolları ülkemizde yeni yeni gelişmekle birlikte yurtdışı ülkelerinde bu tür teknikler eskiden bu yana oldukça yaygın bir şekilde öğretilmektedir.

Günümüzde “Hızlı okuma nedir?” tarzındaki sorulara yönelik geliştirilen en önemli yöntem ise insanların görsel algı kapasitesini genişletmektir. Hızlı okumayı anlayarak yapmayı başaran bir insan zamanla kendini geliştirerek genel kültür düzeyini de üst düzeylere çıkarabilmektedir. Hem de kendisine daha fazla zaman ayırarak işlerini daha kısa sürede çözümlemeyi başarmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir