Hızlı Okuma İçin Ne Yapılmalı?

Hızlı Okuma İçin Ne Yapılmalı?

Hızlı okuma önemli bir süreç olmakla beraber, bu konuda başarı elde edilmesi yapılması gerekenler bellidir. Okul hayatınızda daha başarılı olmak ya da okumak istediğiniz kitapları daha hızlı okuyabilmek için hızlı okuma teknikleri konusunda bilgi alabilir ve bu konuda yapacağınız araştırmalar ile kendinizi bu teknikler üzerinde geliştirebilirsiniz. Yavaş okuma, aslında bir sorun olarak nitelendirilmese de daha fazla kitap okuyabilmek açısından okuma çalışmaları yapılması gerekmektedir. Bunun dışında, özellikle ilkokul çağlarındaki çocuklarda okuma problemlerinin görülmesi belirli sorunların da bir arada görüldüğü anlamına da gelebilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında yapılması gereken ebeveynin çocuğu gözlemleyebilmesi ve onun kendisini tanımasını sağlamaktadır.

Okuma kursu bu konuda öğrencinin yardım alabileceği yerler arasında yer almaktadır. Artık dünya çapında dil merkezleri oldukça yaygınlaşmıştır, ülkemizde de bu merkezlerin birçok örneği bulunmaktadır. Burada yaşıtların bir araya gelmesi ve okuma konusunda kendini geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Ayrıca, burada belirli dil bozuklukları ile ilgili kursiyerlere yardımcı olunmaktadır. Okuma bozuklukları, oldukça sık görülen bir problemdir ve yavaş okuma da bunun en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında bir dil merkezinde alanında uzman bir pedagog ile çalışabilir ve yardım alınabilmektedir. Ayrıca hızlı okuma teknikleri yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de sıklıkla merak ettiği ve araştırdığı konular arasında bulunmaktadır.

Nasıl Teknikler Uygulanabilir?

Okumayı hızlandırmak için yapılması gerekenler arasında ilk sırada hiç kuşkusuz ki dikkat çalışmaları gelmektedir. Yavaş okumanın başlıca kaynağının ve insanların da en çok belirti gördüğü sorunun dikkat dağınıklıkları olduğunu bilmekteyiz. Birçok insan sıkıldığından ve dikkati dağıldığından ötürü okumak istemiyor ve kitabı çabukça bırakıyor. Hal böyle olunca okuma hızlandırma çalışmaları yapılabilmesi için söz konusu dikkat dağınıklığının ortadan kaldırılması ve okuyucunun aklında herhangi bir pürüzün kalmamasının büyük bir önemi olduğunu söylemek mümkündür. Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin okumayı hızlandırmak için bir uzman yardımı alınması bu konuda size yardımcı olan unsurlar arasında yer almaktadır. Dil merkezleri bu noktada size yardımcı olabilir.

 

Paragraf Soru Çözümleri

Hafıza geliştirme teknikleri de okuma etkinlikleri sırasında mutlaka üzerinde durulması gereken konular arasında yer almaktadır. Bunun en büyük sebebi, okuma çalışmalarının mutlaka dikkat gerektirmesidir. Çoğu kişi yavaş kitap okuduğu için ne yazık ki kitap bitene kadar kitap ile ilgili belirli ayrıntıları unutmaktadır. Bununla beraber, aşırı hızlı kitap okumaya çalışmak da okuduğunu anlamamaya yani kitabı boşa geçirmeye neden olmaktadır. Bu noktada çeşitli hafıza teknikleri ile çalışılacaksa durum ile ilgili olarak birçok teknik bulunduğunu söylemek mümkündür. Örneğin bir olay örgüsü oluşturmak, bu noktada son derece önemlidir. Okuduğunuz kitabın karakterlerinin bulunduğu bir olay örgüsü oluşturarak siz de konuyu aklınızda tutabilirsiniz. Bununla beraber, metinleri yazıya dökebilir ve yazdığınız yazılar ile öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca fotografik hafıza sahibi olmanız da mümkündür. Bu metinleri görsele dökmek ya da video üzerinden izlemek olarak basit bir şekilde özetlenebilmektedir.

Kişisel gelişim kursları, artık hayatımızda çok daha fazla gördüğümüz, kişilerin çeşitli alanlarda kendilerini geliştirmek için tercih ettikleri kurslar olarak yorumlanabilir. Bu kurslar aklınıza gelebilecek her türlü alanda olabilir. İsterseniz kitap okuma çalışmalarına katılabilir, isterseniz bir dil kursuna gidebilir ya da örgü gibi aktiviteler ile sosyal bir çevre oluşturabilir ve çeşitli arkadaşlar elde edebilirsiniz. Bu kursların niteliği oldukça önemli olmakla beraber, özellikle son zamanlarda okuma ile ilgili problem yaşayanlar için kişisel gelişim kursları son derece sevilen ve tercih edilen kurslar olarak değerlendirilmektedir.

Ankara ilinde faaliyet gösteren, deneyimli personeller ve uzman pedagoglar ile çalışan merkezimiz, Bilişsel Akademi olarak ünlenmiştir. Kişisel gelişim kursları başta olmak üzere okuma kursu ve diğer birçok çalışma bizzat merkezimizde gerçekleşmektedir. Kurslara katılmak için herhangi bir yaş şartının bulunmuyor olması, bu kursları sevdiren en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Çok sayıda kişi hızlı okuma teknikleri ve daha fazlasını öğrenmek için bu kurslara katılmaktadır. Siz de Ankara’da yaşıyorsanız Bilişsel Akademi ile çalışmayı tercih edebilir ve burada yer alan okuma kursuna katılabilirsiniz.

Hızlı okuma egzersizleri, merkez içerisinde en çok yapılan uygulamalardan birisidir. ‘1 dakikada kaç kelime okuma testi’ sonrasında, kişinin 1 dakika içerisinde ortalama olarak kaç kelime okuduğunun belirlenmesi ve bu sayıyı artırmak için yapılan çalışmalar, egzersiz olarak adlandırılmaktadır. Bu konuda birçok egzersiz bulunmakla beraber genelde göz egzersizleri en önemlileri olarak bilinmektedir. Siz de bu konuda yardım almak ve öğrenme teknikleri konusunda bilgi almak için internet üzerinden de detaylı bir şekilde araştırma yapabilirsiniz. Yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de farklı uygulamaları bulabilir ve bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Hafıza geliştirme testleri ve daha fazlası için de bilgi sahibi olabilir ve kendinizi bu konuda geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Bilişsel Akademi Hızlı Okuma 

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir