Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı okumak, çok işe yaramayan bir beceri gibi görünse de hayatımızın her saniyesi okumamız gereken şeylerin artması ile zamandan tasarrufun en önemli kaynaklarından biri haline gelmiştir. Hızlı okuma kurslarına gitseniz de gitmeseniz de, bu hızlı okuma egzersizlerini yapmak hem okuma hızınızı hem de okurken anlama hızınızı artırma konusunda fayda sağlayacaktır.

Hatırlatma! | Disiplin her beceriyi edinmede anahtar noktadır. Eğer bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapmazsanız, okuma hızınızda olumlu bir değişim göremeyeceksiniz!

Kafa Sesinizi Susturun

Bir şeyleri sessizce okurken bile aslında sesli okuyoruz. Kafamızın içinde bir ses oluşur, bu sesi susturmadan okumak okuma hızımıza büyük bir balta vurmaktadır, çünkü kafa sesimizle okurken aslında konuşuyor gibi oluruz, kafamızdaki ses bir kelimeyi seslendirmeyi bitirmeden diğer kelimeyi okuyamayacağımızdan dolayı, kelimenin bitmesini beklemek hızımızı düşürür. Bunun yerine kafa sesimizi tamamen kapatıp, kelimelere bakarak onları seslendirmeden anlamamız gerekmektedir. Tıpkı bir etrafınızdaki bir nesneye bakıp, o nesnenin ne olduğunu kafanızda seslendirmeden anlamanız gibi, bir kelimeye baktığınızda onu okumadan ne ifade ettiğini anlamanız, hızınızı büyük ölçüde artıracaktır. Eğitimlerimizde de bu tarz egzersizleri bolca yaptığımızdan, hızlı okumanın kilit taşlarından biri budur.

Herhangi bir metni sadece kelimelere bakarak ve bunları kafa sesinizle seslendirmeden okuyarak egzersiz yapabilirsiniz. İlk başlarda evet garip gelecek, birçok kez geriye dönüşler yapacaksınız ancak istikrarlı şekilde bunu her okumanızda yaparsanız zamanla gelişiminize siz bile şaşıracaksınız.

Metinden Hatırladıklarınızı Kağıda Dökün

Okuduğunuz metni bitirdiğinizde, bu eğer kitapsa; belli bir bölümü bitirdiğinizde, metinden ne öğrendiğinizi ve ne anladığınızı kağıda özet şeklinde yazın. Bu sizin neyi ne kadar anladığınız hakkında hem bilgi verir, hem de okuduğunuz şeyin kendi yorumunuzla küçük bir özetini çıkarmak, aklınızda kalmasına daha fazla yardımcı olur.

Kaymağını Alma Yöntemini Kullanın

Okuyacağınız metnin öncelikle kaymağını bir alın. Bundan kastımız, okumaya başlamadan önce metinlerin başlıklarına, paragraf başlarına ve sonlarına ve diğer göze çarpan noktalara şöyle bir göz atarak, metnin ne hakkında olduğunu, genel olarak neler içerdiğini anlayın. Bu okurken önemli yerlerin aklınızda kalması açısından ve metnin içeriğindeki bilgilerin işinize yarayıp yaramadığını anlamaya yarayan bir yöntemdir.

El Göz Esnetme Yöntemi

Gözlerimizin sağa sola doğru kolaylıkla ve hızla hareket edebilmesi metin okurken bize çok fayda sağlayacaktır. Gözlerimizin de kasları vardır ve bu kasları esneterek, çalıştırarak daha hızlı hareket etmelerini sağlayabiliriz.

İki kolunuzu da yanlara doğru açın ve başparmağınızı (yes işareti gibi) havaya kaldırın. Başparmaklarınıza kafanızı oynatmadan sadece gözlerinizi yanlara doğru çevirerek hızla bakmaya çalışın. Hızlı bir şekilde bir sağ, bir sol başparmağınıza 11 12 kez hızlıca bakın. Bunu 2 3 tur halinde tekrarlayın. İstikrarlı bir şekilde yapmanız halinde göz kaslarınızı daha rahat kullanabileceksiniz böylelikle okuma hızınız artacak.

 

Göz Açma Germe Yöntemi

Göz açma germe yöntemi sayesinde gözlerinizi rahatlatacak ve kan pompalanmasını artırarak daha iyi kullanacaksınız. Bu yöntemi yaparken öncelikle nefes alın, bu sırada gözlerinizi ve ağzınızı olabildiğince açın 5-10 saniye böyle kalın. Daha sonra nefesinizi verin, bu sırada gözlerinizi ve ağzınızı kapatın. Gözlerinizi olabildiğince sıkın. 5-10 saniye de böyle bekleyin. Bu egzersizi 2-3 tur tekrarlayın. Gözlerinizin gerildiğini ve rahatladığını hissedeceksiniz.

Havaya Yazma Yöntemi

Havaya yazma yöntemi sayesinde gözlerinizi pek çok yönden gerip esnetebileceksiniz. Bu egzersizi yapmak için havaya ya da bir şeylere bakabilirsiniz. Ardından gözünüzün hareketleriyle aklınıza gelen rastgele kelimeleri yazar gibi yaparak egzersizi tamamlamış olursunuz.

Sayfayı Bölerek Okuma Egzersizi

Okuma yaparken kelimeleri sesli ya da kafa sesimiz açık şekilde okumak yerine, kelimelere bakıp o kelimenin ne olduğunu anlayarak okursak çok daha hızlı okuyacağımızı yukarıda söylemiştik. Bu egzersiz ile bunu daha da pekiştirecek, daha hızlı ve kolay yapabilir hale geleceksiniz. Bir kağıt alın ve bu kağıdı istediğiniz sayıda çizgiler çizerek aralıklara bölün. Her bir çizginin olduğu yere kelimeler yazın ve bunu yaptığınız her aralık içine farklı kelimeler yazarak tekrarlayın. İsterseniz cümle oluşturacak şekilde de yazarak farklılık yapabilirsiniz. Daha sonra bu kelimelere sessiz ve kafa sesinizi kapatmış şekilde hızlıca bakarak okumaya çalışın. Gözlerinizi hızlıca soldan sağa kaydırarak her bir satırı okuyun, bir alt satıra geçin. Bu egzersizi yarım saat veya daha fazla süre olarak yapabilirsiniz.

Bu egzersiz sayesinde hem kelimeleri sadece bakarak anlama becerileriniz güçlenecek, hem de kafa sesinizi susturma ve odaklanma konusunda size fayda sağlayacak. Yukarıda verdiğimiz göz egzersizlerini de bu egzersizden önce yaparsanız, daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Okuma Hızınızı Ölçün

Belirli aralıklarla okuma hızınızı ölçmeniz önemlidir çünkü ne kadar geliştiğinizi görmek hem kişinin daha istekli çalışmasına hem de emeklerinin karşılığını aldığını görmesinin mutluluğuyla sonuçlanır. Eğer gelişim gösteremediğinizi gördüyseniz üzülmemelisiniz, bu sizi daha da hırslandırarak eskisine göre daha fazla çalışmanız gerektiğini anlarsınız.

Okuma hızımı nasıl ölçebilirim diyorsanız buraya tıklayarak online hızlı okuma testine girebilirsiniz.

Kitap Okumak

Egzersizlerimizin sonuncusu ise kitap okumak. Nasıl ki bir sporcunun sürekli çalışarak yeteneklerini tazelemesine ihtiyacı varsa, aynı şekilde hızlı okuma becerisi kazanmak için de kişinin kitap okumaya ihtiyacı vardır. Yukarıda verdiğimiz hızlı okuma egzersizleri ve hızlı okuma yöntemlerini uygulayarak kitap okumanız zamanla daha da gelişmenize yardımcı olacak. Bunu tıpkı bir boksörün kendi başına kum torbasında antrenman yapıp, daha sonra uygulamalı öğrenmek için gerçek bir insanla antrenman maçına çıkması gibi düşünün. Eğer sizler de öğrendiğiniz hızlı okuma tekniklerini bir şeyler okurken uygulamazsanız, yaptığınız egzersizler sadece havada kalır.

Kitap okuma hızınız bir gecede değişmeyecek ama disiplin tüm becerileri edinmede anahtardır. Eğer disiplinli bir şekilde bu egzersizleri yaparsanız uzun vadede oldukça yararını göreceksiniz.

Uzmanlardan Yardım Almak

Bu egzersizleri kendi başınıza bir uzmanın yardımı olmadan yapmanız sizi elbette geliştirecektir ama dünyada her işte olduğu gibi uzmanlarından öğrenmek, size hem zamandan fayda sağlar hem de kendi başınıza çalışmanıza oranla daha hızlı ve iyi gelişmenizi sağlar. Kurumumuzun hızlı okuma kursuna kaydolarak alanında uzman eğitimcilerimizden eğitim alabilirsiniz. İletişim ve sosyal medya hesaplarımıza ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir