Hızlı Okuma

Merhaba Arkadaşlar,

Hızlı okuma kurslarına katılmadan mutlaka araştırma yapmalısınız. Eğitimleri kim veriyor, ne kadar deneyimli, öğretmen mi, alanı ne, hangi teknikleri kullanıyor, öğrenci memnuniyetler nasıl gibi bir çok soru.. Hızlı okuma kursu araştıranlar için en kafa karıştıran soru hızlı okuma eğitimi benim için gerçekten faydalı olacak mı?

Kurumumuz Taner Hoca koordinatörlüğünde bu eğitimleri düzenlemekte ve eğitimlerimiz sonunda MEB onaylı hızlı okuma sertifikası vermekteyiz. Taner Bey ilk günden okuma hızınızı hem de anlama  oranınızı artıracak. Ama tek şartımız ilk günden sonra sorumluluklarınızı yerine getirmeniz günlük çalışmalarınızı yapmanız.

Başkan Jimmy Carter ve kızı Amy birlikte Beyaz Saray’da bir hızlı okuma kursuna katılıyor.

Hızlı okuma ile ilgili çok güzel bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz:

‘Hızlı okuma’ gerçek değil, ancak daha hızlı okumak için kendinizi eğitebilirsiniz.
Hızlı okuma benim için yeterince iyi.

By Eleanor Cummins 2018 21 Şubat

2000’lerin ortasında bir çocukken, 1970’lerin sonlarından bu siyah-beyaz fotoğrafı gördüm. Başlık: “Amy Carter ve Jimmy Carter, Beyaz Saray’da bir hız okuma kursuna katılıyorlar.” Ben büyülenmiştim. Daha hızlı okumayı öğrenebilseydim, şimdiye kadar yazılan her kitabı okuma varoluş amacımı karşılama şansım daha yüksek olurdu. O olmasaydı, yerel kütüphaneden bile çıkmazdım.

Jimmy Carter övünürken, yüzde 95’lik bir kavrayışla bir dakika içinde 2.000 kelimeyi okuyabiliyordu, ileri araştırmalar bana hız tekniğinin koç tarafından yaratıldığını öğretti – ve bazıları dürtmek – Evelyn Wood , Carter’ın görevden ayrılmasından hemen sonra çöktü. Ve iyi bir nedenden dolayı: Bir dönem başkan, benzersiz bir şekilde hızlı bir göz ve akıl sahibi olabilirken, daha sonraki araştırmalar, çoğu insanın yaklaşık 300 kelimeyi bir dakika okuduklarını ve kavrayışının 1000 civarında zayıflamaya başladığını gösterdi. Ezildim.

Fakat sadece, hız okumasının gerçek olamayacak kadar iyi olması, daha verimli okuyucular olamayacağımız anlamına gelmez. Geçtiğiniz malzemenin türüne bağlı olarak, bu ipuçları ve püf noktaları biraz daha hızlı okumanıza yardımcı olabilir.

Bir metni önizle

Bir metni çabucak girip çıkarmanız gerekiyorsa, antrenörlük eğitimi , merkezi fikirleri hızlı bir şekilde iletebilen işaretleyicileri aramanızı tavsiye eder.

Bir kitapta, nelerin geleceğine dair bir genel bakış sağlamak için içerik tablosu bulunmaktadır. Girişler, genellikle yoğun olsa da, sonuçta ortaya çıkan konuların her birine benzer bir bakış açısı sunar. Ve bu makaledeki yazılar gibi başlıklar, bilgiyi size aktarmada yararlıdır.

Kesinlikle her şeyi anlayamayacak olsanız da , bu bilgi verici çapalara odaklanmak,kelimeyi okurken hikayeyle daha verimli hareket etmenize izin vermelidir.

Kağıt üzerinde okuyun

Uzmanlar tam olarak neden emin değiller, ancak çalışmalar insanlara kağıt , öykü ve e-okuyucudan daha fazla kağıt öyküsü okurken daha iyi olduklarını gösteriyor .

Bir kitap ya da gazete tutuyor gibi görünüyor ve okuma, kaydırmadan daha sezgisel bir okuma deneyimi sağlıyor. Ek olarak, ekranlardaki okumaların bir geçişin sonunda enerjimizi boşaltması daha olasıdır . En çevre dostu seçenek olmasa da, okuma materyallerinizi yazdırmak onları daha iyi ve daha hızlı bir şekilde işlemenizi sağlayabilir.

Baskı boyutunu ayarla

Baskı sayfaları, okuma hızınızı artırabilecek tek estetik seçim değildir. Baskı boyutunu ayarlamak, daha yüksek bir vitese geçmenize yardımcı olabilir en azından bir noktaya kadar.

Vision Research dergisinde 1998 yılında yapılan bir araştırma , kelime büyüdükçe okuma hızının arttığını gösterdi . Bu trend sonuçta bir yaylaya ulaştı; muhtemelen her sayfa için sadece bir kelime içeren bir kitap istemiyorsunuz, ancak yararlı bir şeye işaret ediyor.

Apple veya Android cihazınızda okumak isterseniz, ayarları genel yazı tipi boyutuna getirmeyi deneyin. Bireysel uygulamalar, özellikle okuma için tasarlananlar, genellikle metni daha da büyütmenize izin verir.

Kağıt meraklıları, genellikle eski gözlerden yapılan büyük baskı kitaplarını satın alabilirler. Veya ilginç makaleleri bir kelime işlemci belgesine kopyalayıp yapıştırabilir, yazı tipini büyütün ve daha sonra bunları yazdırabilirsiniz.

Kelime bilginizi genişletin

Bu kesmek, tüm geçitleri okumaktan çok veya daha fazla zaman alabilir. Fakat insanların okuduğunu anlama ve hız için yapabileceği en iyi şeylerden biri, kelime dağarcığını genişletmektir . Kelimelerin tanımlarını bildiğiniz zaman, daha fazla şifreyi anlarsınız, bu da kodu çözmek için gereken süreyi kısar.

Sözlüğünüzü geliştirmeye yardımcı olması için SAT veya GRE sözlü hazırlık kitaplarını kontrol edin. Elbette, çeşitli materyallerden daha sık ve dikkatle okumak, okuma oyununuzu da yükseltir.

Not almak

Bu numaralar size biraz zaman kazandırırsa, bu yedek dakikalara yatırım yapmayı dikkate almayı düşünün. İster kitaptaki isterse bir defterde olsun, anahtar kavramları yazmak, fikirleri daha derinlemesine işlemenize ve daha uzun süre saklamanıza yardımcı olur.

Ultimately, the best way to read is to savor every word, sentence, or paragraph. But when you’re running down the clock, it’s best to be strategic about your “speed reading.”

Kaynak: popsci.com

Hızlı okuma kurslarımız hakkında bilgi almak için linki tıklayınız:

Hızlı Okuma

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir