HIZLI OKUMA

Okumak insanoğlunun asla vazgeçemediği bir eylemdir. Peki, zamanın bu kadar hızlı aktığı, sosyal medyanın insanların zamanının gereksiz yere harcadığı bir evrede okumaya zaman ayırabilecek var mı? Bu, soruya evet diyenlerin sayısı gittikçe azalıyor.

İnsanların artık zamanı daha sınırlı.  Hızlı okuma bu manada aslında oldukça önemli.   Hızlı okuma gerçekten gerekli midir? Modern  eğitim kuramları hızlı okumanın sayısız faydasını ortaya koymuştur. Buna rağmen çoğu kimsede yerleşik bir ön yargı vardır. O, ön yargı şudur: Hızlı okuma, anlayarak, kavrayarak okuma değildir. İşte bu ön yargılardan kurtulma zamanı!

Çoğunlukla hatalı  ve  peşin bir hüküm olarak hızlı okumanın anlayarak okumanın önünde bir mani olduğu düşüncesi ifade edilir. Bu, altı doldurulması gereken boş bir tespittir.

Hemen bir örnek verelim: Bir kitap elinize aldınız. Yavaş okuduğunu vakit algılarınız ve dolayısıyla motivasyonunuz düşük olacaktır. Esere odaklanmadığınız zaman beyin fonksiyonları yavaş işleyecektir.  Şunu unutmayalım: Yavaş okuduğunuzda algılarınızın sadece bir bölümü kitaba yönelmiş olacaktır. Çevredeki her uyaran sizi etkileyecektir. Zira motivasyonunuz düşüktür. Mesela  bir zil sesi, alarm sesi dikkatinizi daha çok dağıtacaktır. Çünkü yavaş okuyarak zaten güdülenmeniz eksiktir. İşte hızlı okuma yukarıdaki örnekten yola çıktığımızda aslında anlayarak, kavrayarak okumanın temelinde yatan bir olgudur.

Belli, standart bir hızda okumayı alışkanlık edinmiş bireylerde şöyle  yavaş okuduğu zaman daha iyi anlayacağı düşüncesi vardır. Bu, tamamen yanlış bir algıdır. Şu bir gerçek ki insanın okurken, aklından bir sürü düşünce geçer ve okuduğunu anlamadığı için devamlı başa döner. Çünkü algıları başka nesnelere yönelmektedir. İşte hızlı okumayı standartlaştırmış kişilerde bu zaman kayıpları ortaya çıkmaz. Zaten  Hızlı okuyan bir kişi yüzde 100 motive olmuştur. Zihnine başka algıların hücum etmesine izin vermez.

Hızlı okuma ile zamandan tasarruf da edebilirsiniz. Bir otobüs yolculuğunda hızlı okuma teknikleri ile kitap okuyan bir kişi bilen bir birey o yolculuk esnasında kitabı bitirebilir.

Hızlı okumanın sayısız avantajları vardır. Günlük okuyacağınız sözcük sayısı neredeyse 6- 7 misline katına çıkmaktadır. Bu da daha fazla kitabı kısa zamanda bitirmek demektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir