Etkili Okumak İçin Neler Yapılmalı?

Etkili Okumak İçin Neler Yapılmalı?

Etkili okuma kuralları nelerdir sorusuna cevap aramadan önce hızlı okuma ve etkin okuma kavramlarının anlamlarını bilmelisiniz. Hızlı okuma çoğumuzun tahmin ettiği gibi bir insanın belirli bir zaman dilimi içerisinde okuduğu toplam kelime sayısının standartların üzerine çıkarılması bir başka deyişle diğer insanların aynı zaman diliminde okuduğu toplam kelime sayısından fazla olmasıdır. Bir insan, ortalama olarak bir dakikada 200 kelime okuyabilir. Fakat, hızlı okuma kursu online alan ve kendini bu konuda geliştiren birisi, istediği takdirde dakikada 1000 kelimeden fazlasını okuyabilir. Hızlı okuma birim zamanda okunan toplam kelime sayısıyla alakalı bir terimdir. Etkin okuma ise okuduğunu anlamakla alakalı bir kavramdır. Etkili okumanın üç temel prensibi yer almaktadır. Bu prensipler; çabukluk, kavrama ve öğrenme olarak bilinmektedir. Kısacası, sağlıklı bir şekilde okuma yapmak istiyorsanız hem etkili hem de hızlı okumak zorundasınız. Ayrıca, etkili okumak için de okuduğunuz şeyleri anlamak zorundasınız. Bilişsel Akademi olarak, Ankara‘nın Çankaya ilçesinde hızlı okuma kursu olarak hizmet veriyoruz. Bizleri tercih eden kursiyerlerimize sunduğumuz okuma hızlandırma programı sayesinde onların okuma ve anlama yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlıyoruz, kitap okuma hızı konusunda kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunuyoruz. Kursiyerlerimize sunduğumuz okuma egzersizleri sayesinde okumayı geliştirme yolları konusunda fikir edinmelerine ön ayak oluyoruz. Bununla birlikte, sunduğumuz eğitim kaynaklarıyla en iyi hızlı okuma kitabı hangisi sorusunun cevabını vermiş oluyoruz. Tüm bu sebeplerden dolayı, etkili ve hızlı okumak istiyorsanız gelin birlikte çalışalım!

Etkili Okuma Kuralları

İlkokuldayken, ilkokul hızlı okuma teknikleri gibi terimleri hepimiz duymuşuzdur. Eğitim hayatımızın başından beri okumakla iç içe olduğumuz için hızlı ve etkili okuma hayatımızın çoğu alanında karşımıza çıkmıştır. Etkili ve hızlı okuma teknikleri; teorik ve pratik çalışmaların birlikte yapılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Etkili ve hızlı okuma; bir yetenek olarak düşünülebilir. Ancak, bu yetenek doğuştan gelmek zorunda değildir. Sonradan da bu yeteneği kazanmak mümkündür. Okumayı güçlendirme kursu ve yapılan egzersizler sayesinde her zaman daha etkili ve hızlı okumak söz konusu olabilir. Etkili okuma kuralları; bir süreci kapsamaktadır. Okuma öncesi hazırlık yapmak çok önemlidir. Bu yüzden, ilk olarak amaç belirlemek gerekir. Etkili okuma yapmak isteyen kişi, okumaya başlamadan önce hangi amaçla okuma yaptığını tespit etmelidir. Kendisine, bu metni neden okuyorum sorusunu sormalı ve o metnin kendisi için önemli olduğu konusunda kendi kendini ikna etmelidir. Bununla birlikte, okumanın başarıya ulaşmasındaki en önemli etmenlerden birisi de, hiç şüphesiz konsantre olmaktır. Okuma yaparken aklınızda sürekli olarak başka şeyler varsa, okuduğunuz şeye odaklanamazsınız. Bu yüzden, okuma yapılırken zihinde yer alan tüm düşünceler bir kenara bırakılmalıdır. Çünkü, yalnızca metne odaklanmak, hem okuma hem de anlama hızınızı arttırır. Zihniniz başka şeylerle meşgul olduğu takdirde, okuduğunuz metinden bir şey anlamanız mümkün değildir. Etkili ve hızlı okuma tekniklerinden birisi de, etkin okuma için gereken ortamın sağlanmış olmasıdır. Çünkü, çevrenizde yer alan fiziksel etkenler okuduğunuz şeyleri anlamanızı zorlaştırır. Okuma ortamında yer alan her çeşit ergonomik sorunlar, ses ve ışık düzeyinin fazla veya az olması, ayrıca okumayı gerçekleştirdiğiniz yerde yer alan objeler; etkin okuma yapmanıza engel olur. Okuma yaparken dik bir şekilde oturmalısınız. Zihninizi boşaltmalısınız. Ayrıca, arada bir gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Ayrıca, okuduğunuz metinlere ışık karşı taraftan vurmalıdır. Metin, dik bir açıyla okunmalıdır.

Etkili Okuma Yöntemleri

Hızlı Kitap Okuma

Etkili okuma kuralları arasında metnin yavaş okunması olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü, yavaş okuyan birisi, okuduklarının tamamını anlasa bile etkili bir okuma gerçekleştirmiş sayılmaz. Bunun sebebi, etkili okumak için aynı anda hızlı ve etkin bir okuma yapılmasının gerekli olmasıdır. Çünkü, birim zamanda okunan kelime sayısı azaldığı takdirde okuma için ayrılan zaman artacaktır. Bu sebepten dolayı, hedeflenen sayıda kitap veya metin okunamamış olacaktır. Bunu önlemek için okumayı geliştirme yolları nelerdir ve okuma hızlandırma programı ne işe yarar sorularına cevap arayacağız.

Etkili ve Hızlı Okumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okuma ve anlama oranınızı arttırmak istiyorsanız ön okuma yapmalısınız. Bu yöntemin bir diğer adı da; göz gezdirme tekniğidir. Bu teknikte, metnin başlıkları, altı çizili yerleri ve önemli noktaları dikkate alınır. Kısacası, metin tamamen okunmaz. Okuma ise göz gezdirme işlemi tamamlandıktan sonra yapılır. Kitap okuma hızı artsın istiyorsanız okuduğunuz metindeki önemli noktaları bulup altına iztaşı adı verilen noktalar koymanız gerekir. Bu noktalar, aynı zamanda zihninize koyduğunuz noktalardır. Bu noktalar sayesinde, işaret koyduğunuz kelimelerin daha önemli olduğunu zihninize yerleştirmiş olursunuz. Kelime haznesi geniş olanlar, hızlı ve etkili okuma konusunda daha rahat ederler. Özellikle, belirli bir alana yönelik okuma yapıyorsanız o alanla alakalı terimleri öğrenmeli, konuyla alakalı özel kavramlara hakim olmalısınız. Ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar çok hızlı ve etkili okumuş olursunuz. Bununla birlikte, etkili ve hızlı okumanın bir diğer yöntemi de 5N 1K olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemin açılımı şu şekildedir; okuduğunuz metni anlayıp anlamadığınızdan emin olmak için metne sırasıyla ne, nasıl, ne zaman, nerede, niçin ve kim sorularını sormalısınız. Eğer bu soruların hepsine zihninizden doyurucu cevaplar veriyorsanız etkili ve hızlı bir okuma yapmışsınız demektir. Ancak, bu soruları okumayı yaparken sormalısınız. Çünkü, okuma esnasında duraklamak doğru değildir. Duraklama yapıldığı takdirde okuma eyleminin herhangi bir anlamı kalmaz. Metni okurken bir yandan da sorular sormak ilk başta sizi zorlayabilir ancak bunu bir prensip haline getirdiğiniz takdirde bir süre sonra sıkıntı duymazsınız. Bunun dışında, okuduğunuz metni, eleştirel bir bakış açısıyla okumalısınız. Çünkü, etkili okumanın bir diğer yöntemi de eleştirel bakmaktır. Metni okuduğunuz sırada ilk defa duyduğunuz yargılar varsa veya metindeki düşünceler size ters geliyorsa, tüm bu fikirleri eleştiri süzgecinden geçirerek değerlendirmelisiniz. Size zıt gelen fikirler üzerine yoğunlaşmalısınız. Bu sayede, metni daha iyi kavrarsınız. Bu yöntemlerin hepsi, okuma egzersizleri, etkili okuma kuralları ve kitap okuma hızı gibi konularda geçerli olan ve doğruluğu yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmış yöntemlerdir.

Okuma Esnasında Yapılan Hatalar

Okuma sırasında yapılan en büyük hata, başa dönmektir. Genellikle, okuduğumuzu anlamadığımız durumlarda başa dönerek tekrar okuruz. Ancak, bu tutum tamamen yanlıştır. Hızlı ve etkili okuma yapmak isteyen birisi asla başa dönmemelidir. Hatta, bunu yapmayacağına dair kendisine söz vermelidir. Kelimeleri tek tek okumak, okuma sırasında yapılan bir diğer hatadır. Kelimeler, gruplar halinde okunmalıdır. Bunun sebebi, zihnin tıpkı bir fotoğraf makinesi gibi her okuma aralığında yani her kodlamada bir işlem yapmasıdır. Her kelime için bir bakış atmak gerektiğinden 10 kelime için 10 farklı bakış ve 10 farklı işlem gerekir. Ancak, kelimeler gruplara ayrıldığı takdirde bu sorun ortadan kalkar. Kelimeleri üçlü gruplara ayırırsanız, üç farklı bakışta 10 veya daha fazla kelimeyi okumuş olursunuz. Okuma sırasında yapılan bir diğer hata da, metni sesli veya parmakla göstererek okumaktır.

Bilişsel Akademi Hızlı Okuma Kursu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir