En İyi DGS Kursu

En İyi DGS Kursu

DGS; Dikey Geçiş Sınavı olarak bilinen sınavın kısaltılmış halidir. DGS; meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanların yükseköğretim programlarının lisans programlarına geçmesini sağlayan bir sınavdır. DGS; ÖSYM tarafından gerçekleştirilir. DGS puanları doğrultusunda öğrenciler tercih ettikleri programlara yerleştirilirler. Öğrencilerin yerleştirilme işlemlerini ÖSYM merkezi olarak yapmaktadır. DGS’ye hazırlanmak ve DGS’den istenilen puanı almak için ciddi bir çalışma gerekir. DGS’ye kendiniz çalışabilirsiniz veya DGS kursu yardımı alabilirsiniz. Sınava tek başına hazırlanmanız kolay değildir. Ancak, DGS kursuna gittiğiniz takdirde sınava daha iyi bir şekilde hazırlanır ve istediğiniz lisans programına bir adım daha yaklaşırsınız. DGS’ye hazırlık sürecinde hangi kursu tercih ettiğiniz oldukça önemlidir. Ankara DGS kursu arayanlara Bilişsel Akademi‘ yi önermek gerekir. Uzman eğitimci kadrosu, kaliteli sınava hazırlık dökümanları, birebir çalışma imkanı ve az kişilik sınıflarıyla DGS’ye hazırlık sürecinde Bilişsel Akademi; rakiplerine fark atmaktadır. Siz de DGS kursu Ankara arayışı içerisindeyseniz hiç vakit kaybetmeden Bilişsel Akademi’ye uğramalısınız.

DGS’ye Kimler Başvurabilir?

Meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar DGS başvurusu yapabilirler. Bununla birlikte, sınavın yapıldığı yıl son sınıfta olan ancak staj haricinde mezuniyet için gereken tüm şartları yerine getirmiş olan öğrenciler de DGS başvurusu yapabilirler. KKTC meslek yüksekokullarında son sınıfta okuyanlar ve mezun olanlarla birlikte aynı şartlarda yurt dışından mezun olanlar ve denkliği kabul edilenler de DGS başvurusu yapabilirler. Merkezi yerleştirme veya yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu mezunları ve son sınıf öğrencileri alanlarıyla alakalı lisans programlarında yer almak istiyorlarsa DGS başvurusu yapabilirler. Açıköğretim dahil olmak üzere öğretim süresi dört veya daha fazla yıl olan programlardan önlisans diplomasına sahip olanlar veya olacak olanlar DGS başvurusu yapamaz.

DGS Sınav İçeriği

DGS; çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. DGS’de sayısal ve sözel bölümlerden meydana gelen yetenek testleri uygulanır. Toplamda 120 soru yer almaktadır. Bu testlerde yer alan sorular öğrencilerin lisans öğrenimlerinde başarılı olmalarını sağlayacak sayısal ve sözel içerikli muhakeme yani akıl yürütme becerilerini ölçmektedir. Bununla birlikte, sorular önlisans programlarında kazanılan bilgi ve yetenekleri ölçmeye yönelik hazırlanmamışlardır. Soruların tamamı farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının yanıtlayabileceği türdendir. DGS; 150 dakika süren bir sınavdır. 2018 yılı itibariyle 81 ilde uygulanan DGS; yılda bir kez temmuz ayı içerisinde yapılmaktadır. Ayrıca, sınav sonuçları yapıldığı yıl içerisindeki yerleştirilmelerde kullanılmaktadır.

DGS Puanı Nasıl Oluşuyor?

DGS puanları; adayların sözel ve sayısal standart puanları ve önlisans öğrenimleri boyunca elde ettikleri akademik not ortalamaları dikkate alınarak hesaplanır. Kısacası, test puanları ve önlisans başarı puanlarının belirli katsayılarla çarpılması sonucunda elde edilen rakamların toplanması DGS puanını meydana getirmektedir. Önlisans başarı puanlarının hesaplanmasında kurumların ÖSYM’ye ulaştırdıkları akademik ortalama kullanılmaktadır. Bunun için adayın akademik ortalamaları en düşüğü 50 en yükseği ise 100 olmak üzere 0,8 katsayıyla çarpılarak sonuç elde edilir. En düşüğü 50 olan notun ÖBP değeri 40, en yüksek 100 olan notun ÖBP değeri ise 80 olarak belirlenmektedir. Bununla birlikte, 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınmaktadır. ÖBP; merkezi sınav DGS’den alınan puana eklenir. Bu sayede, yerleştirme puanı hesaplanır. Tüm not sistemleri doğru orantı kullanılarak 100’lü not sistemine dönüştürülmektedir. DGS sonuçları, ÖSYM’nin sitesinden açıklanır. Adayların sonuç bilgilerinde DGS sözel ve sayısal testlerindeki doğru ve yanlış sayıları, önlisans başarı puanları ve DGS puanları yer almaktadır. Bununla birlikte, DGS puanları sayısal, sözel ve eşit ağırlık olarak üç farklı puan türünde hesaplanır. Adaylar, DGS puanları doğrultusunda 30 adet lisans programını tercih etme hakkına sahiptir. Yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin sitesinden öğrenilir. Yerleştirme işleminin tamamlanmasının ardından boş kalan kontenjanlar üniversite yerleştirmelerinde olduğu gibi ek yerleştirme yapılarak doldurulmaktadır. DGS yerleştirmeleri; DGS puanları ve tercihleriyle birlikte yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları dikkate alınarak bilgisayarla merkezi biçimde ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte, bir önceki yıl bir yükseköğretim kurumuna yerleşen adayların ÖBP’leri 0,45 ile yerleşmemiş adayların ise 0,6 ile çarpılmaktadır. DGS sınav ücreti, her yıl değişmektedir.

DGS’ye Nasıl Çalışılır?

DGS; kolay bir sınav değildir. DGS’ye hazırlanırken konuya çalışmadan önce o konu hakkında detaylı analiz yapmalısınız. Dersin tüm boyutlarını incelemeli ve ona göre önlemler almalısınız. DGS’de hangi konudan kaç soru çıktığını bilmelisiniz. Hangi konudan kaç soru çıktığını ve hangi konunun daha önemli olduğunu bilmeden yapacağınız plan ve program faydalı olmayacaktır. Doğru program yapmazsanız zamanınızın çoğunu hiç soru çıkmayan konulara ayırabilirsiniz. Bu yüzden, geçmiş sınavları iyi analiz ederek çok soru çıkan konulara odaklanmalısınız. DGS hazırlığı yaparken öncelikle seviyenizi belirlemelisiniz. Seviyenizi belirlemek için DGS kursunuzdan yardım alabilirsiniz. Kursunuzun sizlere yapacağı deneme sınavları seviyenizi belirlemeniz adına önem taşımaktadır. Hiçbir şey bilmeseniz bile denemelere girerek seviyenizi bilmelisiniz. Bu sayede hangi derslerde ve hangi konularda eksik olduğunuzu görürsünüz. Denemeler sayesinde hangi konulara odaklanacağınıza ve hangi kaynakları kullanacağınıza karar vermiş olursunuz. Tüm bu planları yaptığınız takdirde sınava hazırlık süreciniz daha başarılı olur ve daha az stres yaşarsınız. DGS seviyenizi belirledikten sonra yapmanız gereken şey DGS hazırlık sürecinizin yıllık plan ve programını yapmaktır. Hangi konuları hangi zaman aralığında bitireceğiniz, hangi kaynaklarla ilerleyeceğiniz gibi hususlar en ince ayrıntısına kadar belli olmalıdır. Her kişi özeldir bu yüzden herkesin programı kendine özel olmalıdır. Bu yüzden, kursunuz haricinizde aldığınız tavsiyeleri fazla ciddiye almayın. İnternetten önerilen kaynak kitaplar her zaman faydalı olmaz. Ek kaynak almak istediğiniz durumlarda kursunuzla iletişime geçmelisiniz.

DGS hazırlık kursu

DGS Türkçe Konularına Nasıl Çalışılır?

DGS’de Türkçe kısmı; paragraf ve sözel mantık olarak ikiye ayrılır. Paragraf sorularında başarılı olmak istiyorsanız kendinizi paragraf çözmeye alıştırmalısınız. Cümlede anlam ve sözcükte anlam sorularını da paragrafla birlikte değerlendirmeli ve her gün mutlaka kendi belirlediğiniz sayıda paragraf sorusu çözmelisiniz. Sözel mantık soruları için önemli olan grafikleri doğru yorumlamak ve tabloyu kurmaktır. Bunu da ancak bol miktarda soru çözerek başarabilirsiniz. Tüm konuları bitirdikten sonra her gün en az bir tane Türkçe denemesi çözmelisiniz.

DGS Matematik Konularına Nasıl Çalışılır?

DGS hazırlık sürecine başlarken matematiğiniz kötü veya orta düzeyde olabilir. Ancak, sıkıntı yapmanıza gerek yoktur. Çünkü, matematik netlerinin artması bir süreçten ibarettir. Kısacası, sabrederek matematik netlerinizi yükseltebilirsiniz. Matematiğiniz gerçekten kötüyse en başa dönüp temel seviyeden başlamalısınız. Kullanacağınız kaynaklar konusunda kursunuzdan yardım alabilirsiniz. Örneğin; matematiğiniz kötüyse orta seviyede bir soru bankası çözmemelisiniz. Matematik çalışırken ilk yapamadığınız konuda bırakmamalısınız. Bir konuyu anlamadan pes ederseniz size ileri zamanlarda kayıp olarak geri dönecektir. Matematik konularını dinlerken mutlaka not tutmalısınız. Tuttuğunuz notlar tekrar yaparken çok işinize yarayacaktır. Kursta hocanızın anlattığı her konuyu tek tek defterinize not almalısınız. Matematik konularını 3-4 ay gibi bir sürece yaymalısınız. Tüm bunları en iyi şekilde yapmak için Ankara DGS kursu olarak hizmet veren Bilişsel Akademi ile çalışmalısınız.

Bilişsel Akademi DGS Kursu

Posted in:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir