Çocuğum Okumayı Sökemedi Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okumayı Sökemedi Ne Yapmalıyım?

‘Çocuğum okumayı sökemedi ne yapmalıyım?’ diyen ebeveynlerdenseniz, o zaman bu metin sizin için uygun olabilir. Okuma, bilgiyi edinmek için belleğimize almamıza yardımcı olan bir araç olarak düşünülebilir. Yazı, şu anda bilineneler üzerinde milattan önce 3000’lü yıllarda ortaya çıkan, o zamandan beri de insanların bu yazı şekillerini çözerek bilgiyi beyinlerine aldıkları ve hayatlarının geri kalanında kullandıkları düşünülmektedir. Türkler olarak Latin alfabesini kullanıyor ve belirli başlı harfleri öğrenerek onların içerisinde geçtiği metinlerdeki şifreleri çözüyoruz. Okuma eylemi de çözülen şifrelerin dil içerisinde kullanılan bir kelimeyi oluşturmasını ifade ediyoruz, kelimeleri okuyor ve onu bebekken taklit usulü öğrendiğimiz kelimeler ile eşleştiriyoruz. Böylece bilgiyi yazı yolu ile belleğimize alıyor ve öğreniyoruz.

İlkokul çağları, herkesin bildiği üzere çocuğun okumayı öğrendiği yer olarak gözlemlenebilir. Ancak her çocuk için öğrenme süreci benzer ilerlemiyor. Bazıları okuma konusunda daha ilgili ya da öğrenmeye daha yatkın iken, pek çok çocuğun öğrenmesi biraz daha zor olabiliyor. Böyle durumlarda çeşitli öğrenme teknikleri kullanmak, çocuğun öğrenmesini sağlayabilmek açısından oldukça önemli detaylar haline geliyor. Ancak çocuğun okumayı sökmemesi, ebeveynler için hala oldukça korkunç bir durum olarak nitelendirilebiliyor, ebeveyn çocuğunu diğer çocuklara yetişebilmesi için adeta bir yarışa sokabiliyor ve bu da çocuğu olumsuz etkileyebiliyor. Ancak yalnızca belirli teknikler kullanarak çok kısa bir süre içerisinde okumayı hızlandırmak mümkün. Bunun için evde uygulayabileceğiniz belirli başlı yöntemler olduğu gibi, doğrudan bir uzman desteği alarak da okuma yapabilmek mümkündür.

Hızlı okuma yapmanın amacı kelimeleri yalnızca okuyor olmak ve okuyup geçmek değildir. Zira bu durumun hem öğrenciye hem de yetişkine hiçbir fayda sağlamadığını bilmekteyiz. Hızlı okuma kursu, bu noktada yardım alabileceğiniz ve tercih edebileceğiniz eylemler arasında yer almaktadır. Bu kurslar belediyeler ve çeşitli terapi merkezleri tarafından düzenlenebilir. NLP teknikleri konusunda kendini geliştirmiş ve öğrencilere bu konuda faydalı olabilecek eğitmenler için hızlı okuma kursu düzenlenmektedir. Her yaştan insan bu kurslar aracılığı ile bir araya gelmekte, kaynaşmakta ve hızlı bir şekilde okumaya başlamaktadırlar. Kurslarda herhangi bir yaş faktörü olmaması olayı hem daha verimli kılar, hem de bu durum oldukça sosyal bir alana imkan verdiğinden ötürü, kişiyi mutlu eder.

Neden Yavaş Okuyorum?

Yavaş okuma, kaligrafinin şifresinin çözülmesi ve belleğe aktarılması anlamına gelmekle beraber, bazıları bu durumu diğerlerine kıyasla çok daha yavaş yapmaktadırlar. Kişinin harfleri adım adım birleştirmesi ve daha sonra günlük dilde kullandığı bir sözcüğe ulaşması için 1 saniyeden kısa bir süre gerekmektedir. Bu, okumayı sökmüş ve düzenli okuma yapan biri için çocuk oyuncağı olarak nitelendirilebilir. Bununla beraber okumayı yeni yeni söken bir çocuk için bu oldukça zor olabilir, çocuk okula ve okumaya adapte olmakta zorlanabilir bu da hem kendi hem de ebeveyni için zor bir süreci başlatabilmektedir. Hızlı okuma teknikleri özellikle bu konuda sıkıntı yaşayanlar için bulunmaz bir nimet olarak düşünülebilir. Her geçen gün pek çok kişi daha hızlı okuyabilmek ve bir metni önceden bitirdiği süreden çok daha hızlı bitirmek amacı ile bu teknikleri uygulamaktadır.

Hızlı okumak için kişinin önce kendisini, daha sonra ise okuma eyleminin genelini öğrenmesi gerekmektedir. Okuma sürecini anlamlandıran ve bu sürecin nasıl işlediğini bilen biri artık çok daha hızlı okuyabilir. Hızlı okuma sırasında birçok teknik bir arada kullanılmaktadır. Öncelikle kişinin 1 dakika içerisinde okuduğu kelime sayısının 1 ölçümü yapılmaktadır. Bu son derece basit bir testtir ve bu test hem çocuk hem de yetişkin olmak üzere herkese oldukça rahat bir biçimde uygulanabilir. ‘1 dakikada kaç kelime okuma çizelgesi’ adı ile bilinen bu testte, söz konusu kişinin bir uzman eşliğinde sessiz bir odaya alınması, 1 dakikalık bir süre zarfı içerisinde uzmanın kendisine gösterdiği metni okuması istenir. 1 dakika sonunda kişinin okuyabildiği kelime sayısına göre hızlı okuyup okumadığının basit bir şekilde analizi yapılabilmektedir. Bu test, özellikle ilkokul çağındaki çocuklara sıklıkla uygulanır ve çocukların okuma konusunda ilerleyip ilerlemedikleri görülür. Burada deneğe sunulan metnin niteliğine göre (Tıbbi ya da ağır bir dil kullanılan bir metin okuyorsa okuduğu kelime sayısının düşük olması normal olarak kabul edilebilir) kişinin bir kurs alıp almayacağına ilişkin bir değerlendirme yapılabilir. Eğer kişi, normal düzeyin altında ise okuma kursu aracılığı ile okuma hızını artırabilir. Ayrıca bunu yetişkin kendi evinde çeşitli teknikler ile uygulayabileceği gibi, çocuk da anne ve babanın kontrolünde okuma metinleri aracılığı ile hızlı bir şekilde okuyabilir.

Hızlı okuma ve anlama teknikleri, çocuğu okula karşı motive eden ve özellikle yavaş okuma problemi bulunuyorsa onu motive edici pek çok unsuru ifade etmektedir. Çocuğun ya da yetişkinin sadece hızlı okuyabiliyor olması bu sürecin başarılı olduğu anlamına gelmez. Zira okuduğunu anlayabilmek önemli bir meziyettir. Bu teknikler, kişinin öğrenme süreci ile bağlantılı olabilir. Örneğin sadece okuyarak öğrenme konusunda başarılı olan biri için okuma alışkanlığı kazandırılması zaman içerisinde kişinin okumasının hızlanmasına yardımcı olacak unsurlar arasında olabilir. Bunun dışında kişiler sesli bir şekilde öğrenmeye daha elverişli olabilir ya da fotografik hafıza konusunda daha aktif olabilirler. Böyle kişiler için görsel detaylar ya da videolar kullanılarak söz konusu bilgiyi verme de tercih edilebilecek yöntemler arasında yer alabilmektedir. Çocuğun daha hızlı okuması ve okuduğunu anlayabilmesi için son yıllarda birçok yöntem kullanılmaktadır.

Hızlı kitap okuma için kişiye mutlaka doğru bir okuma alışkanlığı kazandırılması şart. Ancak burada da değinilmesi gereken bazı detaylar var. Okuma alışkanlığı, aslında kitap okuma eyleminin sürekli hale dönüştürülmesini ve kişinin sürekli olarak kitap okuması sürecini ifade ediyor olsa da okuma eylemi bazı durumlarda yanlış yapılabiliyor. Özellikle ilköğretim çağlarında olan ve okumaktan sıkılan birçok çocuk, kitabı hiç anlamadan hızlı bir şekilde okuyup bitirmeye çalışabiliyor. Bu durum okunan kitabın boşa gitmesine, çocuğun zaman kaybetmesine ve aslında anlayamadığı bir kitabı okumuş olmasına işarettir. Bu sebepten ötürü hızlı okuma çalışmaları yapılırken kursiyerin okuduğunu anlaması da oldukça önemlidir. Eğitmenler bu konunun üzerinde de durmakla beraber, deneyimli okuma kursları anlaşılarak okuma konusunda oldukça başarılı bir profil çizmektedir.
Hafıza geliştirme teknikleri de okuma çalışmaları yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Kişinin bilgiyi akılda daha hızlı ve daha uzun süre tutabilmesi için hafızasının gelişmesi büyük önem taşır. Böylece kişi ya da çocuk kelimeleri gördüğü anda anlamlandıracaktır. Hafıza teknikleri de kullanılarak okuma hızının artırılması konusunda geniş bir çalışma yapıldığını söylemek mümkündür. Aynı zamanda bu çalışmalar doğrudan ebeveynler aracılığı ile yapılabileceği gibi bu konuda deneyimli ve Ankara ilinde yer alan Bilişsel Akademi adı verilen kurumda da çeşitli okuma çalışmaları yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili bilgi alabilir, kurslara katılım sağlayabilirsiniz. Kurslar aracılığı ile olumlu sonuç alındığı görülmüş, kişilerin okuma hızı oldukça artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir