Butik Dershane

Her şeyden önce herkesin sıkça duyduğu butik dershane kavramının ne olduğunu açıklamak gerekiyor.

BUTİK DERSHANE NEDİR?

Az kişilik sınıflarda öğrencilerin öğrenme düzeylerine göre eğitim yapan, kişiye özel hazırlanan özel ders programlarıyla öğrenci başarısını maksimum düzeye çekme amacıyla kurulmuş butik eğitim kurumlarına verilen isimdir.

Son zamanlarda eğitim ortamlarında sıkça adını duyduğumuz bu kavram, ilk olarak Fransa’da ortaya çıkmıştır. Kolejlerin kalabalığından kurtulmak isteyen idealist öğretmenlerin Nıce, Lyon gibi kentlerde alternatif eğitim ortamlarında klasik sistemden farklı yöntem ve içeriklerle öğrenme içeriklerini öğrenciye sunduğu bir eğitim anlayışını ifade eder.

Butik dershane sisteminde birebir ilgi öğrenciyi öğrenme ortamına daha çok motive eder. Öğrencideki eksiklik ve isteklendirme eksikliği küçük grupların olduğu butik dershanelerde daha kolaydır.

KİTLE EĞİTİM KURUMLARINDA ÖĞRENCİYE MÜDAHALE EDİLEMİYOR

600-700 öğrencisi olan pek çok eğitim kurumunda karakteri, kişiliği itibari ile özel ilgi bekleyen ama bunu göremediği için başarısız olan pek çok öğrenci gözden kaybolur. Butik dershanelerde ise her öğrenci özeldir. Genele değil, özele hitap eden butik dershaneler veliler tarafından son senelerde daha çok itibar görmektedir.

Artık ülkemizde öğrenciler ve veliler daha çok ilgi istiyor. Özellikle 2005 yılından sonra eğitim sistemimizde meydana gelen radikal değişiklikler daha çok ilgi isteyen öğrenci profillerini doğurdu.

Etika Eğitim olarak kalabalık sınıflarda zaman yönetiminin zor olduğunu biliyoruz. Zaman yönetiminin en ideal olduğu kurumlar butik dershanelerdir. Az öğrenci ile yolumuza devam etmekte kararlıyız. Zira bu biçimde öğrenci takibini yapmamız daha kolaydır.

Kaliteli eğitim az öğrenci ve nitelikli eğitmenlerle olur. Kurumumuzda sürekli yaptığımız deneme sınavları ile öğrencilerin eksikleri üzerine gidiler öğrenciye “tam öğrenme” modeli ile yaklaşılır.

Kısacası butik dershaneler teker teker tüm öğrencilerin başarılı olmasına odaklanmıştır. Bunlara örnek verilebilecek en iyi kurum Ankara Kızılay’da   eğitim veren Etika Eğitim’dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir