Ales Kursu

ales-egitimler

ALES KURSU

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına  atanabilmek için (Öğretim Üyesi dışındaki Öğretim Elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te belirtilen istisnalar hariç) ÖSYM tarafından yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyen adaylar ALES‘e girmek zorundadırlar. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ales Kursu Ankara Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir.

 • 180

  Toplam Saat

  BİLGİ AL
  KAYIT OL

 • ALES KURSU

  Eğitimlerimize katılan tüm katılımcılara ücretsiz hızlı okuma kursu ve sınav teknikleri eğitimi ücretsiz olarak verilmektedir.

  ALES KURS PROGRAMI

  HAFTA İÇİ: PAZARTESİ-ÇARŞAMBA-CUMA

  09:30 – 13:30

  18:30 – 21:40

  HAFTA SONU: CUMARTESİ-PAZAR

  17:30 – 21:40

  ALES

  ALES KONU ANLATIMLI KİTAPLAR

  ALES ÇIKMIŞ SORULAR

  ALES SORU BANKASI

  ALES DENEME SINAVLAR

  ALES DERS SAATLERİ

  MATEMATİK: 70 saat

  GEOMETRİ: 30 saat

  TÜRKÇE 40 saat

  SÖZEL-SAYISAL MANTIK: 30 saat

  GENEL TEKRAR VE SORU ÇÖZÜMLERİ: 10 saat